5 shenja që tregojnë se jeni shumë të mirë me paratë - Business Magazine Albania

5 shenja që tregojnë se jeni shumë të mirë me paratë

5 shenja që tregojnë se jeni shumë të mirë me paratë

Shumica prej nesh përpiqen dhe luftojnë për të arritur qëllimet tona. Ajo që ne shpesh harrojmë është se arritja e tyre është vetëm gjysma e betejës. Ju gjithashtu duhet të ndiheni sikur i keni arritur ato. Dhe këta dy hapa mund të jenë më larg nga sa mund ta imagjinoni.

Ekspertët paralajmërojnë se shumë profesionistë shumë të suksesshëm e bëjnë veten të mjerë duke ndjekur gjithmonë një vlerësim më shumë. Dhe një autore u bë virale kur shpiku termin “disforia e produktivitetit” për të përshkruar hendekun midis asaj se sa shumë ka bërë dhe sa e kënaqur ndihet me produktin e saj.

Me pak fjalë, arritjet tona aktuale dhe ndjenja jonë për arritjet tona shpesh nuk përputhen. Dhe sipas një profesori finance, kjo është po aq e vërtetë për financat tona, sa edhe për marrëdhëniet, produktivitetin dhe suksesin.

Si e dini se jeni në të vërtetë mirë kur bëhet fjalë për menaxhimin e parave tuaja dhe planifikimin për të ardhmen tuaj financiare? Ja një listë e shenjave treguese, duke përfshirë:

1. Ju gjurmoni rrjedhën tuaj të parave
Të ardhurat dhe shpenzimet tona mund të ndryshojnë jashtëzakonisht shumë, por sido që të duken këto shifra, pothuajse të gjithë duhet të synojnë të jenë pozitiv të rrjedhës së parasë. Duke gjurmuar rrjedhën tuaj të parasë në baza të rregullta, ju po siguroni që shpenzimet tuaja të mos i kalojnë të ardhurat tuaja. Me fjalë të tjera, ju siguroheni se po fitoni më shumë sesa shpenzoni.

2. Ju bëni dallimin midis borxhit të mirë dhe të keq
Disa njerëz kanë një tmerr ndaj borxheve. Të tjerët janë të prirur për të përdorur kredinë për të financuar stilin e jetës së tyre me pak vëmendje për të ardhmen e tyre financiare. Asnjëra nga mënyrat nuk është një shenjë se e keni rregulluar shtëpinë tuaj financiare. Ata që janë në të vërtetë mirë me paratë e kuptojnë se borxhi mund të jetë i mirë ose i keq dhe dinë të bëjnë dallimin.

Lexo edhe:A duhet një lider të dijë se si të shesë?

3. Ju diversifikoni
Nga Silicon Valley Bank te FTX, kolapset dhe skandalet e fundit kanë nënvizuar rreziqet e vendosjes së të gjitha burimeve tuaja financiare në një shportë. Ata që kanë një zotërim të mirë të financave të tyre i kuptojnë këto rreziqe dhe refuzojnë të mbështeten vetëm në një shportë. Një nga konceptet kryesore të edukimit financiar është të kuptuarit e rëndësisë së diversifikimit. Duke shpërndarë paratë tuaja në vende të ndryshme (si një llogari kursimi, prona, tregu i aksioneve, pensioni, etj.), ju keni reduktuar përqendrimin e rrezikut. Kjo ndihmon në mbrojtjen e pasurisë tuaj në kohë të vështira ekonomike.”

4. Ju i dini dobësitë tuaja
Pavarësisht se sa i arsyeshëm dhe i informuar jeni për çështjet financiare, ju përsëri keni një dobësi. Qëndrimet tona ndaj parave kanë rrënjë të thella në të kaluarën tonë dhe emocionet depërtojnë në vendimmarrjen financiare të secilit. Nëse i kuptoni modelet tuaja personale dhe pikat e verbër, ju jeni në një pozicion shumë më të mirë për t’u mbrojtur kundër tyre.

5.Ju keni synime financiare

Një person mund të dëshirojë të dalë në pension deri në moshën 45 vjeç. Një tjetër mund të shpresojë vetëm të paguajë kreditë e tij studentore deri atëherë. Ne nuk kemi nevojë të kemi të gjithë të njëjtat qëllime, por nëse doni ta keni ju timonin në dorë kur bëhet fjalë për financat tuaja, duhet të keni një lloj qëllimi.

Njerëzit e arsimuar financiarisht planifikojnë për financat e tyre. Kjo përfshin vendosjen e qëllimeve ose për të ardhurat, kursimet, investimet dhe menaxhimin e borxhit ose vendosjen e masave për të mbrojtur pasurinë (për shembull, përmes sigurimit për të mbrojtur pasurinë tuaj nga humbja). Por, vetëm qëllimet nuk mjaftojnë. Për të qenë vërtet i zgjuar financiarisht, ju duhet të keni një sistem dhe zakone për t’i arritur ato.

Detajet janë të dobishme, por mesazhi gjithëpërfshirës është sa i thjeshtë aq edhe i fuqishëm: nëse je mirë apo jo me paratë nuk matet me sasinë e parave që ke, por me realizmin, mendimin, vetëdijen dhe largpamësinë tënde.

inc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0