Zoom, shitjet rriten me 300%, CEO renditet në listën e njerëzve më të pasur në SHBA

Platforma e pandemisë, “Zoom”, pritet të raportojë një Tremujor Tjetër me fitime marramendëse, këtë të Hënë. Pritet që sërish, shitjet të jenë rritur me 300%, sikurse në Tremujorin e mëparshëm. Deri tani në fakt, ka qenë e pritshme për investitorët që kjo platformë të kishte pasur fitime “të çmendura”, mirëpo, ajo që mbetet në pikëpyetje është e ardhmja e kompanisë kur mos të ketë më punë nga distanca.

Për më tepër, një vaksinë COVID – 19 duket të jetë në horizontin e vitit 2021. Sikurse edhe kompani të shumta kanë raportuar vaksinat e tyre përkatëse me 95% efektivitet apo 70%, mesatarisht.

Nuk është e qartë se çfarë ndodh me biznesin e Zoom kur njerëzit fillojnë të kthehen në zyrë, por aksionet e kompanisë janë shitur, që me daljen e lajmeve pozitive të vaksinave.

Më 9 nëntor, pasi Pfizer tha se vaksina e saj tregoi një normë efikasiteti prej 90%, aksionet e Zoom ranë 17%.

Miliona familje në të gjithë botën kanë përdorur si Zoom, Google Meet, Microsoft Teams ose Apple’s FaceTime që kur pandemia ka shpërthyer. Gjasat janë që e njëjta gjë të ndodhë edhe përgjatë festave të fundvitit.

LEXO: Suksesi i Zoom gjatë pandemisë, arrin rekord të ardhurash

Për tremujorin e tretë, i cili përfundoi në tetor, Zoom pritet të tregojë rritje të të ardhurave prej 317% në 694 milion dollarë, sipas analistëve të anketuar nga Refinitiv. Kjo pason rritjen prej 355% në tremujorin e dytë të 2020-ës dhe 169% rritje, në tremujorin e parë.

Në tremujorin aktual, i cili përfundon në janar, rritja e Zoom parashikohet të qëndrojë në normën 288%. Më tej, analistët parashikojnë të fillojë rënia e platformës, madje edhe në shifra dramatike.

Sidoqoftë, Eric Yuan, themeluesi i aplikacionit, në më pak se dy vjet u bashkua zyrtarisht në Forbes 400, si një nga njerëzit më të pasur të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Yuan ka grumbulluar një pasuri që tejkalon 17 miliardë dollarë, sipas Indeksit të Miliarderëve, Bloomberg.

Mbi fitimet neto, Yuan nuk ka pranuar të komentojë, kur është kontaktuar nga Business Insider, duke thënë përmes një përfaqësuesi të tij se ishte i zënë prej 18 orësh duke punuar për Zoom-in.

CNBC

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale