Zhvillohet një metodë revolucionare për kancerin e gjëndrave tiroide - Business Magazine Albania

Zhvillohet një metodë revolucionare për kancerin e gjëndrave tiroide


Mjekët e Qendrës Mjekësore të Universitetit Hadassah – Spitali Hadassah në Izrael kanë zhvilluar një metodë të re “revolucionare” që identifikon kancerin e gjëndrave tiroide me një saktësi prej 94%.

Gjëndrat tiroide shpesh zhvillojnë gunga të vogla, të plota ose të lëngshme që mund të jenë potencialisht kanceroze.

Biopsitë e tiroides kryhen duke përdorur një procedurë të quajtur, aspiratë gjilpërë e imët. Meqenëse gjilpëra është aq e hollë dhe për këtë arsye kampioni është shumë i vogël, në 30% të rasteve rezultatet e testit janë jo qartësisht të kuptueshme.

Lexo: Teknologjia një ndihmë e madhe për zbulimin e kancerit

Studimi mjekësor izraelit tregoi se ndryshimet në shprehjen e mikroRNAs në nyjet tiroide lejohen të përcaktojnë saktë nëse ishin nodule beninje ose malinje me një saktësi prej 94%.

Tani mjekët shpresojnë ta bëjnë testin në dispozicion të publikut dhe të ndihmojnë sa më shumë pacientë.

Izraelisot

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0