Zgjidhja e Nissan për përdorimin e telefonit ndërsa jeni duke ngarë makinën: Një bllokues sinjali për telefonin tuaj


Përdorimi i telefonit gjatë drejtimit të automjetit, përveç rastit kur përgjigjeni me anë të kufjeve, është diçka e rrezikshme dhe e pamend.

Por ndonjëherë, pasi ju dëgjoni telefonin tuaj teksa bie, tundimi është shumë i fortë. Dhe aty papritmas jeni duke iu përgjigjur një mesazhi tërësisht të parëndësishëm duke vënë në rrezik jetën tuaj dhe jetën e të tjerëve.

Nissan ka një zgjidhje interesante për këtë problem. I quajtur “Nissan Signal Shield”, që në thelb është një “kafaz Faraday” për telefonin tuaj – një ndarje që bllokon sinjalet elektromagnetike (që përfshijnë sinjale Wi-Fi, Bluetooth dhe sinjalet celulare), si në dalje dhe në hyrje. Vendosni telefonin tuaj brenda saj dhe ai nuk do të marrë sinjale derisa ta nxirrni që aty përsëri.

Michael Faraday shpiku kafazin Faraday në 1836. Në formën e tij më të thjeshtë, është një rrjetë materialesh ndarëse që bllokon fushat elektromagnetike.

Mburoja e sinjalit, e cila bazohet në këtë parim, aktualisht është vetëm një prototip, i instaluar në një “Nissan Juke”. Por lehtësisht mund të bëhet realitet. Sipas Nissan, 18% e shoferëve pranuan se e përdornin telefonin pas timonit dhe çdo gjë që do t’i ndihmojë për të reduktuar këtë përqindje në zero do të vlerësohej shumë nga të gjithë.

“Kjo ka të bëjë më shumë me kontrollin e timonit. Disa shoferë janë të imunizuar ndaj aktivitetit të smartphone-ëve të tyre, por për ata që luftojnë të injorojnë njoftimet e telefonave të tyre, ky koncept ofron një zgjidhje të thjeshtë në këtë botë teknologjike ku ne po jetojmë,” tha Alex Smith, Drejtor Menaxhues i “Nissan Motor GB”, në një deklaratë.

Disa gjëra mund t’iu vijnë në mendje. Si e dëgjoni muzikën nga telefoni juaj gjatë ngarjes së makinës? Nissan thotë se koncepti lejon që telefoni të mbetet i lidhur me një kabull, me sistemin e makinës, por nuk do të mund të merrni telefonata ose mesazhe.

Një problem tjetër i mundshëm mund të lindë në rastin e një përplasjeje; Në vend të transmetimit të vendndodhjes suaj dhe potencialisht, të një thirrjeje për ndihmë, telefoni do të jetë gjysëm i disponueshëm në atë ndarje. Por ky është një rast i rrallë që mund të zgjidhet me funksionalitet e pavarura në makinë.

Nissan nuk është kompania e parë që përpiqet të trajtojë problemin e smartphone-ëve duke tërhequr vëmendjen tonë. Vetëm javën e kaluar, Samsung lançoi një aplikacion (aktualisht duke kaluar testimin beta në Hollandë) që automatikisht u përgjigjet teksteve gjatë kohës që po udhëtoni.

burimi: Mashable

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale