Zbulohet makina e parë elektrike e Volkswagen

Volkswagen

Makina e parë tërësisht elektrike ID 4 e kategorisë SUV nga Volkswagen është bërë publike nëpërmjet disa imazheve. ID 4 do të shitet në SHBA, Kinë dhe Evropë ndërsa prodhuesi gjerman ka parashikuar debutimin e plotë të makinës në verë.

Makina do të përshkojë një distancë prej 482 kilomtrash me një karikim të vetëm dhe është ndërtuar mbi të njëjtën platformë modulare si makinat e tjera ID të Volkswagen.

Lexoni: Hapet gara ndërkombëtare për projektin e Tunelit të Llogarasë

Fotot e publikuara ditën e mërkurë zbulojnë pamjen e jashtme të makinës, e cila është e dizajnuar njësoj me pjesën tjetër të linjës.

Dizajni i ID 4 modern është me linja më të lakuara sesa SUV si Tiguan dhe Atlas. Ajo që i mungon kësaj makine është hija blu e një anije hapësinore, karakteristike për makinat elektrike. Modeli ID 4 me rrotat e para aktive do të ketë 201 kuaj fuqi ndërsa me katër rrotat aktive plot 302 kuaj fuqi.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale