Zbulohen ne oqean baktere te gjalla prej 86 milione vjetesh - Business Magazine Albania

Zbulohen ne oqean baktere te gjalla prej 86 milione vjetesh


Akoma gjalle pas 86 milione vjetesh. Varrosur thelle ne oqean, bakteret e lashta kane mbijetuar nen shtresat e sedimenteve qe prekin shtratin e detit, fale sasise se vogel se oksigjenit. Studimi I kryer nga Hans Ray dhe ekipi I tij I studiuesve nga Universiteti danez Aarhus, publikuar ne revisten “Shkenca”, ka zbuluar pranine e ketyre mikrobeve te lashta qe kane mbijetuar per miliona vjet pa kontakte me boten ne siperfaqe, fale analizave te kolonave te sedimenteve te nxjerra nga thellesia e Oqeanit Paqesor.

Besohet se 90% e ketyre organizmave njeqelizore qe ndodhen ne toke te gjalla ne keto kushte dhe kerkimi per t’I identifikuar ka filluar ne thellesine e zones veriore te Paqesorit. Shtrese pas shtrese, sedimentet qe formojne fundin e oqeanit jane akumuluar me kalimin e kohes dhe kane lene te integruara dhe izoluara shtresat me antike.

Duke perdorur instrumente me sensore per oksigjen, studiuesit kane zbuluar se bakteret qe jetojne ne keto sedimente jane gjalle fale nje pranie minimale te oksigjenit, por me nje cikel jetesor shume te ngadalte. Studiuesut kane ngritur hipotezat se keto baktere ndryshojne biomasen e tyre ne nje shpejtesi prej qindra dhe mijera vjetesh dhe gjithashtu, sugjerojne se njohurite qe rrjedhin nga studimet e baktereve me te shpejta laboratorike nuk mund te aplikohen per kete forme jetese te “ngadalesuar” ne thellesine e oqeanit.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0