Zbulohen ne oqean baktere te gjalla prej 86 milione vjetesh


Akoma gjalle pas 86 milione vjetesh. Varrosur thelle ne oqean, bakteret e lashta kane mbijetuar nen shtresat e sedimenteve qe prekin shtratin e detit, fale sasise se vogel se oksigjenit. Studimi I kryer nga Hans Ray dhe ekipi I tij I studiuesve nga Universiteti danez Aarhus, publikuar ne revisten “Shkenca”, ka zbuluar pranine e ketyre mikrobeve te lashta qe kane mbijetuar per miliona vjet pa kontakte me boten ne siperfaqe, fale analizave te kolonave te sedimenteve te nxjerra nga thellesia e Oqeanit Paqesor.

Besohet se 90% e ketyre organizmave njeqelizore qe ndodhen ne toke te gjalla ne keto kushte dhe kerkimi per t’I identifikuar ka filluar ne thellesine e zones veriore te Paqesorit. Shtrese pas shtrese, sedimentet qe formojne fundin e oqeanit jane akumuluar me kalimin e kohes dhe kane lene te integruara dhe izoluara shtresat me antike.

Duke perdorur instrumente me sensore per oksigjen, studiuesit kane zbuluar se bakteret qe jetojne ne keto sedimente jane gjalle fale nje pranie minimale te oksigjenit, por me nje cikel jetesor shume te ngadalte. Studiuesut kane ngritur hipotezat se keto baktere ndryshojne biomasen e tyre ne nje shpejtesi prej qindra dhe mijera vjetesh dhe gjithashtu, sugjerojne se njohurite qe rrjedhin nga studimet e baktereve me te shpejta laboratorike nuk mund te aplikohen per kete forme jetese te “ngadalesuar” ne thellesine e oqeanit.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale