Zbulim i madh në luftën ndaj koronavirusit, krijohet pilula që mund të zëvendësojnë vaksinën

Një kompani bioteknike e Sussex ka prodhuar një vaksinë kundër koronavirusit, e cila është mund të përdoret si pilulë. Kjo lloj vaksine, pritet të transformojë krejtësisht luftën kundër Covíd-19. IosBio me qendër në Burgess Hill ka gjetur një mënyrë për t’i kthyer vaksinat e injektuara në tableta dhe po punon me kompaninë kaliforniane “ImmunityBio” për ta testuar këtë vaksinë te provat klinike.

Provat e para te majmunët kanë treguar që vaksina që merret nga goja, e krijuar duke përdorur teknologjinë IosBio është shumë efektive. Ky version i ri, i zhvilluar nga ImmunityBio, është tashmë në fazën e dytë dhe të tretë të testeve klinike. Këtë muaj do të nisin testet klinike tek amerikanët dhe ImmunityBio po aplikon për të marrë miratim edhe në Britani të Madhe.

LEXO: Refuzimi i një gruaje për të hequr dore edhe pas një dekade të mbushur me dështime solli vaksinat e para të COVID-19

Miratimi do shumë muaj, por një vaksinë si pilulë, do të ishte shumë më e lehtë për t’u transportuar dhe administruar sesa injeksionet dhe mund ta shpejtojë në mënyrë drastike garën për të imunizuar popullsinë e botës. Wayne Channon, shefi ekzekutiv i IosBio tha: “Me pilulën tonë nuk do të keni nevojë për profesionistë mjekësorë për të bërë vaksinën. Ju mund ta dërgoni atë në Amazon Prime dhe të gjithë do të vaksinohen deri të shtunën.” Teknologjia e IosBio quhet OralPro. Inxhinierizon vaksinat në pilula që mund të përballojnë temperatura deri në 50 gradë celsius, duke i lejuar ato të kalojnë përmes stomakut dhe të absorbohen drejtpërdrejt te mukozat, aty ku ndodhet virusi.

TELEGRAPH

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0