Youtubers-at po fitojnë shumë para nga videot mbi kriptot, por ata janë në luftë me mashtruesit financiarë - Business Magazine Albania

Youtubers-at po fitojnë shumë para nga videot mbi kriptot, por ata janë në luftë me mashtruesit financiarë

Në tetor, Brian Jung, një krijues 24-vjeçar në YouTube, postoi videon e tij të parë duke analizuar Shiba Inu, një monedhë dixhitale me simbolin e një qeni, e cila po rritej në vlerë. Në fillim, Jung u shpjegoi shikuesve të tij, se ai kishte qenë “një urrejtës” i të ashtuquajturave “monedhave meme”, duke favorizuar në vend të kësaj “kriptomonedha thelbësisht të forta, me mbështetje dhe dobi të vërtetë”. Por edhe nëse e gjithë kjo filloi si një shaka, shpjegoi ai, nuk mund të mohohej aftësia e Shiba Inu. Ajo u rrit më shumë se 460 për qind në muajin e kaluar.

“Nëse do vendosnit njëqind dollarë në këtë investim rreth një vit më parë, le të themi se do të ishit një person shumë i pasur tani,” tha Jung.

Për rreth 18 minutat e ardhshme, Jung u ul përpara një mikrofoni në një grup minimalist dhe u mbajt me një zë të shpejtë dhe autoritar mbi atë që po e nxiste vlerën e monedhës dhe pse kishte ende kohë për të investuar. Gjatë rrugës, ai përcaktoi sasinë aktuale të frikës dhe lakmisë në tregun e monedhave aalternative, tregoi një Tëeet të kohëve të fundit nga Elon Musk dhe vuri në dukje se sado “i çmendur” që dukej, monedha mund të konsiderohet një “mbajtje afatgjatë”. Në fund të fundit, Shiba Inu u mbështet nga një komunitet i fortë në mediat sociale.

“Një nga mësimet e mia më të mëdha nga viti i kaluar është se nuk mund të nënvlerësosh fuqinë e njerëzve,” tha Jung.

Lexo edhe: Historia e YouTube. Si platforma më e madhe për video në botë krijoi profesionin e ri që u siguron njerëzve miliona lekë 

Një mësim tjetër, gjithnjë e më i dukshëm për këdo që ndjek tregun, është se kur bëhet fjalë për pasurinë e kriptomonedhës, nuk mund të nënvlerësoni fuqinë e YouTube.

Jung, i cili do të vazhdonte të bënte dy video të tjera rreth Shiba Inu brenda javës, është pjesë e një prodhimi të ri, të spikatur të prodhuesve të videove hiperaktivë që i “hipin trenit” të monedhave dixhitale, ndërkohë që pasurohen gjatë rrugës, ose përpiqen për të. Ditë pas dite, ata postojnë video të regjistruara dhe transmetime të drejtpërdrejta rreth monedhave, kuletave dixhitale, aksioneve të memeve dhe zinxhirëve në bllok. Shumë prej tyre e bëjnë këtë në një stil të rrëfimit shumëngjyrësh, me shumë kafeinë, që të kujton influencuesit e lojërave video, duke folur me shpejtësi dhe duke bërë shaka mbi grafikët e çmimeve të kriptove në vend të transmetimeve të lojës Fortnite. Disa janë analistë relativisht të kthjellët, që ofrojnë këshilla të kujdesshme për investimet, por pjesa më e madhe janë kryesisht burra që favorizojnë parashikime të mëdha dhe të klikueshme.

“Ethereum masivisht i nënvlerësuar!”

“Fitimet e Bitcoin 15X po vijnë, është ari i ri!”

Ndikimi i tyre po rritet, pjesërisht, sepse kushdo që bëhet kurioz për kriptovalutat dhe hyn në internet për të bërë disa kërkime, ka të ngjarë të tërhiqet në vorbullën e YouTube. Në një telefonatë, Jung shpjegoi se si funksionon. “Dëgjoni nga një koleg: “Hej, duhet të futesh në Doge.” Gjëja e parë që bëni është ta kërkoni në Google. Google zotëron YouTube”, tha ai. Shkruani “Shiba Inu” ose “memecoins më të mira” në motorin e kërkimit të Google dhe rreshtat e videove shfaqen me krijues si Jung.

Lexo edhe: Një kanal në Youtube dedikuar kriptove. I riu shqiptar dëshiron që vendi të përfitojë nga teknologjia e Bitcoin: “Të bëhemi një komunitet”

Si rezultat, ndërsa influencuesit e kriptove priren të postojnë shpesh në Tëitter dhe herë pas here mund të krijojnë video në TikTok, YouTube është vendi ku janë paratë e vërteta cash. Jung tha se tani ai fiton të paktën 40,000 dollarë në muaj nga reklamat dhe sponsorizimet. Shikueshmëria me të vërtetë rritet gjatë luhatjeve të egra në treg dhe kur çmenduritë e reja të investimeve marrin flakë. Rritja e monedhave alternative, investimi i Robinhood dhe Reddit kanë qenë të gjitha një dhuratë nga perëndia. Gjatë verës, kur Bitcoin dhe monedha të tjera u ngritën në qiell, fitimet mujore të Jung arritën në 200,000 dollarë.

Krahasuar me megayjet e platformës, YouTuber-ët e kriptove dhe financave kanë ndjekës relativisht të vegjël. Jung sapo kaloi një milion abonentë këtë muaj. Por zona e tyre siguron akses në të ardhura jashtëzakonisht të larta nga reklamat. Vitin e kaluar, videot rreth marketingut të këmbimit valutor dhe zbritjes së dërgesave arritën norma reklamash deri në 50 dollarë për 1 mijë reagimet, shumë mbi çmimet mesatare. Në gusht, Google filloi të pranonte reklama për kuletat e kriptove, të cilat ka të ngjarë të derdhin para shtesë në botën e kriptove.

Monedhat dixhitale lulëzojnë gjatë bisedimeve, kështu që YouTubers-at janë përmbytur me kërkesa për të shqyrtuar ose thjesht përmendur një monedhë. YouTube ka rregulla që kërkojnë zbulime të sponsorizimit, por nuk ka një sistem të shkëlqyeshëm për kapjen e mashtrimeve apo talljeve. Shpesh është e pamundur të dallosh kur një YouTuber ofron analiza të zgjuara ose thjesht fiton para.

Një sfond arsimor ose profesional në financa ose ekonomi nuk është një parakusht për sukses. Një zëdhënës i YouTube tha se kompania i trajton videot në lidhje me kriptovalutat si një “temë të ndjeshme”, si financat personale, dhe promovon përmbajtje nga “burime autoritare”, bazuar në një sërë faktorësh, duke përfshirë ekspertizën e krijuesit, por nuk pranoi të japë detaje. Për t’u larguar nga çdo zonë gri ligjore, Jung, si YouTuber të tjerë, shpesh fillon video duke deklaruar se ai nuk është një këshilltar financiar. Ai ndonjëherë bën vlog duke veshur një kapuç me të njëjtin mohim.

Bloomberg

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0