Youtube zbulon se mbi 2.2 milionë video u “goditën” padrejtësisht nga të drejtat e autorit - Business Magazine Albania

Youtube zbulon se mbi 2.2 milionë video u “goditën” padrejtësisht nga të drejtat e autorit

Mbi 2.2 milionë video në YouTube u goditën me pretendime për të drejtën e autorit që më vonë u anuluan midis janarit dhe qershorit të këtij viti, sipas një raporti të ri të publikuar nga kompania. 


Raporti i Transparencës së të Drejtave të Autorit është i pari i këtij lloji i publikuar nga YouTube, i cili thotë se do të përditësohet çdo dy herë në vit në vijim.

2.2 milionë pretendimet e pasakta përfaqësojnë më pak se 1 për qind të më shumë se 729 milionë kërkesave totale për të drejtën e autorit të lëshuara në gjysmën e parë të këtij viti, 99 për qind e të cilave burojnë nga ID-ja e përmbajtjes, mjeti i automatizuar i zbatimit të YouTube.  Sipas raportit, kur përdoruesit kundërshtuan këto heqje, çështja u zgjidh në favor të ngarkuesit të videos në 60 për qind të rasteve.

Megjithëse pretendimet e gabuara për të drejtën e autorit janë një rënie në një shkallë më të madhe, krijuesit e YouTube janë ankuar prej kohësh sesi platforma i trajton pretendimet, duke thënë se zbatimi tepër agresiv ose i pajustifikuar mund të çojë në humbje të të ardhurave.  Pretendimet për të drejtën e autorit mund të rezultojnë në bllokimin e videove, heqjen e zërit të audios ose kthimin e të ardhurave nga reklamat te zotëruesi i të drejtave.  Ky raport i ri i jep formë një problemi që vetë YouTube e ka pranuar se ka nevojë për përditësim.

Në vitin 2019, CEO e YouTube, Susan Wojcicki, tha në një postim në blog se kompania dëgjoi shqetësimet nga krijuesit dhe se YouTube “po eksploronte përmirësime në arritjen e ekuilibrit të duhur midis pronarëve të të drejtave të autorit dhe krijuesve”.

Raporti i ri vë në dukje se “asnjë sistem nuk është i përsosur” dhe se gabimet ndodhin edhe kur janë vendosur parmakë mbrojtëse për të parandaluar abuzimin e mekanizmave të zbatimit.  “Kur ndodhin mosmarrëveshje, procesi i ofruar nga YouTube ofron burim të vërtetë dhe mbi 60% e këtyre mosmarrëveshjeve u zgjidhën në favor të ngarkuesit,” thotë raporti.

The Verge 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0