Youtube zbulon se mbi 2.2 milionë video u “goditën” padrejtësisht nga të drejtat e autorit - Business Magazine Albania

Youtube zbulon se mbi 2.2 milionë video u “goditën” padrejtësisht nga të drejtat e autorit

Mbi 2.2 milionë video në YouTube u goditën me pretendime për të drejtën e autorit që më vonë u anuluan midis janarit dhe qershorit të këtij viti, sipas një raporti të ri të publikuar nga kompania. 


Raporti i Transparencës së të Drejtave të Autorit është i pari i këtij lloji i publikuar nga YouTube, i cili thotë se do të përditësohet çdo dy herë në vit në vijim.

2.2 milionë pretendimet e pasakta përfaqësojnë më pak se 1 për qind të më shumë se 729 milionë kërkesave totale për të drejtën e autorit të lëshuara në gjysmën e parë të këtij viti, 99 për qind e të cilave burojnë nga ID-ja e përmbajtjes, mjeti i automatizuar i zbatimit të YouTube.  Sipas raportit, kur përdoruesit kundërshtuan këto heqje, çështja u zgjidh në favor të ngarkuesit të videos në 60 për qind të rasteve.

Megjithëse pretendimet e gabuara për të drejtën e autorit janë një rënie në një shkallë më të madhe, krijuesit e YouTube janë ankuar prej kohësh sesi platforma i trajton pretendimet, duke thënë se zbatimi tepër agresiv ose i pajustifikuar mund të çojë në humbje të të ardhurave.  Pretendimet për të drejtën e autorit mund të rezultojnë në bllokimin e videove, heqjen e zërit të audios ose kthimin e të ardhurave nga reklamat te zotëruesi i të drejtave.  Ky raport i ri i jep formë një problemi që vetë YouTube e ka pranuar se ka nevojë për përditësim.

Në vitin 2019, CEO e YouTube, Susan Wojcicki, tha në një postim në blog se kompania dëgjoi shqetësimet nga krijuesit dhe se YouTube “po eksploronte përmirësime në arritjen e ekuilibrit të duhur midis pronarëve të të drejtave të autorit dhe krijuesve”.

Raporti i ri vë në dukje se “asnjë sistem nuk është i përsosur” dhe se gabimet ndodhin edhe kur janë vendosur parmakë mbrojtëse për të parandaluar abuzimin e mekanizmave të zbatimit.  “Kur ndodhin mosmarrëveshje, procesi i ofruar nga YouTube ofron burim të vërtetë dhe mbi 60% e këtyre mosmarrëveshjeve u zgjidhën në favor të ngarkuesit,” thotë raporti.

The Verge 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #27 - Nëntor 2021

Miq, lexues të BusinessMag,

Ky numër i ri revistës vjen në një sezon të nxehtë plot me zhvillime interesante në botën e startupeve. Jam i sigurt që secili nga ju është i ngarkuar shumë më tepër se në çdo periudhë tjetër në përpjekjet për të çuar gjërat përpara, ndaj ju falenderoj që po gjeni kohën për të lexuar këto rreshta. 

Dikush më pyeti sot, sa optimist je për të ardhmen? U përgjigja pa menduar, se kjo nuk është pyetje për një sipërmarrës. Ne optimizmin e kemi në gjak, pasi është stimuli kryesor që çon përpara iniciativat e çuditshme që ndërmarrim, shpesh pa u menduar gjatë! 

Këtë optimizëm përpiqemi ta sjellim në faqet në vazhdim nëpërmjet intervistave me personazhe të njohur dhe të panjohur, të cilët me punën e tyre të përditshme ndikojnë në jetën e mijëra njerëzve përreth. 

Me punën që bëjnë, me historitë që rrëfejnë mbi sfidat e ndryshme, mes dështimesh dhe suksesesh ata/ato frymëzojnë, motivojnë duke përshkruar maratonat vetjake drejt suksesit; pavarësisht pengesave, duke kaluar nga dështimi në dështim, por pa humbur entuziazmin (siç thotë dhe Churchill). 

Njihuni …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0