YouTube do të paguajë 100 milionë dollarë për krijuesit që bëjnë video si në TikTok - Business Magazine Albania

YouTube do të paguajë 100 milionë dollarë për krijuesit që bëjnë video si në TikTok

YouTube njoftoi të martën një fond prej 100 milionë dollarësh për të paguar krijuesit më të njohur në platformën konkurrente të tij, TikTok.

-“Fondi i Shorts (video të shkurtra) është vetëm hapi i parë në udhëtimin tonë për të ndërtuar një model afatgjatë të fitimit të parave për Shorts në YouTube”,- tha kompania në një postim në blog. YouTube shtoi që investimi do të nisë në muajt e ardhshëm.

Kjo nismë vjen si një përgjigje e YouTube për konkurrentët e mediave sociale si TikTok, Snap dhe Instagram’s Reels, në përpjekje për të rritur përdoruesit dhe bazën e krijuesve të tij për produktin video me formë të shkurtër. YouTube është ndër të fundit që vëndos një fond krijues të caktuar për të tërhequr influencuesit në platformën e tij.

Në raportin e fitimeve të tremujorit të parë, Google tha që YouTube siguroi 6.01 miliardë dollarë të ardhura nga reklamat gjatë tremujorit. Kjo është një rritje gati 50% në bazë vjetore nga 4 miliardë dollarë.

Lexo: Videot Virale në TikTok po ndihmojnë bizneset e vogla të kenë sukses

CEO i Alphabet, Sundar Pichai, tha se Shorts po grumbullojnë 6.5 miliardë shikime ditore në të gjithë botën. Kompania nuk pranoi të publikonte statistikat më të fundit për bazat globale dhe të përdoruesve të Sh.B.A. YouTube lançoi Shorts për të gjithë përdoruesit e SH.B.A.-së në fillim të këtij muaji.

Kompania tha se do të shpërndajë fondin e krijuesve prej 100 milionë dollarë duke filluar nga muajt e ardhshëm dhe deri në vitin 2022.

Çdokush ka të drejtë të marrë pjesë në fond duke krijuar Shorts “unike” që “kënaqin komunitetin e YouTube”, sipas postimit të blogut. Youtube tha se do të kontaktojë me mijëra krijues, të cilët marrin më shumë angazhim dhe shikime çdo muaj. Do t’u kërkojë atyre të ndajnë edhe reagime mbi platformën.

Një zëdhënës i kompanisë nuk pranoi të ndajë detaje se sa mund të fitojnë krijuesit, ose metrikat që do të përcaktojnë se kush paguhet duke thënë që kompania do të japë më shumë informacion në muajt e ardhshëm.

YouTube tha se krijuesit e kualifikuar nuk ka nevojë të jenë pjesë e Programit të tij të Partnerëve, programi ekzistues, i cili lejon krijuesit të fitojnë para nga videot e tyre në YouTube.

CNBC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0