Xiaomi lançon biçikletë elektrike në Kinë - Business Magazine Albania

Xiaomi lançon biçikletë elektrike në Kinë


Kompania kineze Xiaomi është duke lançuar një biçikletë elektrike që paloset për rrugët e mbushura plot. Mi QiCycle Electric Folding Bike nuk është zhvilluar nga vetë Xiaomi, por nga iRiding, një kompani Taiwanese e mbështetur nga Xiaomi.

Me një çmim prej $ 455 (2,999 juan), ajo është në dispozicion vetëm në Kinë, ndërsa nuk ka asnjë fjalë në lidhje me lançimin e saj në vende të tjera. Biçikletat elektrike janë biznes i madh në Kinë, me shitjet vjetore që tejkalojnë atë të makinave.

Biçikletë-Elektrike-Xiaomi-Businessmag

“Sa më shumë njerëz të shkojë në skaj të qyteteve dhe qytezave, bllokimet e trafikut bëhen më keq. Shumë njerëz do të përzënë makinat e tyre në qendër të qytetit për kur shkojnë në punë”, thotë Xiaomi në deklaratën e tij.

Biçikletë-Elektrike-Xiaomi-Businessmag

/TechSot.Al

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0