Work and Travel! A po shkon Shqipëria drejt trendit europian? - Business Magazine Albania

Work and Travel! A po shkon Shqipëria drejt trendit europian?

Work and Travel! A po shkon Shqipëria drejt trendit europian?

Ministri i Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit, Blendi Gonxhe gjatë prezantimit të Kalendarit Turistik përmes aplikacionit TEA 2.0, iu bëri thirrje studentëve dhe të rinjve që mbajnë arsimin profesional, që të bëhen pjesë e turizmit, për punë dhe për pushime.

Ai tha se fokusi ngelet dhe të identifikimi dhe promovimi i rrënjëve, i historisë së Shqipërisë, për brezat e rinj, sidomos ata që jetojnë jashtë vendit.

“Programet tona, financimet, investimet, mund të marrim më shumë vëmendje, vizitueshmëri, më shumë kthim të investimeve nga pikëpamja ekonomike dhe të gjenerojë një cikël kaq të jashtëzakonshëm për vendin, siç është turizmi. Jemi një trupë që jeton me riprogramimin dhe skena e pavarur, nga shoqata dhe qytetet. Tani është bërë e papërballueshme, që kemi një kërkesë kaq të lartë për të mbështetur aktivitete dhe financime në turizëm. Ka angazhim dhe informim për të rinjtë. Ne kemi dhe përgjegjësi që të tregojmë rrënjët, ku lindin ëndrrat e reja. Ata që ndihen shqipfolës duan të vizitojnë dhe të njihen me vendin e të parëve të tyre. Ata janë një pjesë e konsiderueshme për turizmin që përpunojmë.

Lexo edhe: 5 mënyra se si udhëtimet ju ndryshojnë

Jam krenar dhe dua të falënderoj zonjën Ira Pipa, për punën e jashtëzakonshme. Ekonominë do ta vëmë në funksion të kulturës. Kemi mbështetur mbi 200 e ca aktivitete. Këtu falënderoj TEA që mos të humbasë asnjë prej rasteve në fjalë. Janë disafishime në disa qytete këto aktivitete. P nis të gjallërohet më shumë jeta kulturore. Rikthehemi në Burrel, në Fushë-Arrës apo Kolonjë. Ky diversifikim është i rëndësishëm për ofertën turistike në vend. Dua t’i bëj thirrje të rinjve që dalin nga arsimi profesional këtë mua, turizmi mund të jetë një mundësi për të punuar në sektorin e turizmit. Kjo ndihmon të ardhmen, dhe infrastrukturën e shërbimit dhe turizmin. Mos e shihni verën si shkëputje, por dhe njohje të vendit.”, tha ai.

balkanweb

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0