Windows Phone kalon Blackberry, lufta mes sistemeve operative - Business Magazine Albania

Windows Phone kalon Blackberry, lufta mes sistemeve operative


Sipas IDC, qe cdo kater muaj publikon te dhenat e kerkimeve te saj ne shperndarjen e sistemeve operative, iOS dhe Android dominojne ne menyre te padiskutueshme tregun e sistemeve operative per smartfone, me me shume se 90%, ose 92,3% per te qne me te sakte me kuotat.

Por Windows Phone, sistemi operativ i Microsoft, per here te pare renditet ne vend te trete, duke kaluar keshtu Blackberry. Sigurisht, numrat jane ende shume te vogla, por nese shihni te dhenat e kater muajve te kaluar, duket qarte avancimi i Microsoft. Ne tremujorin e pare te 2013-es Windows Phone ka blere 3,2 te tregut duke u rritur nga 2.6 te tremujorit te katert te 2012-es, ndersa Blackberry, qe kishte 3.2 ka rene ne 2.9.

Per Microsoft, qe prej kohsh shpresonte te kalonte Blackberryn, eshte nje lajm i mire. Android mbreteron, me 75% te smartfoneve te shperndare ne tremujorin e pare, rreth 400 milion makina gati dyfish i atyre te shperndare ne te njejten periudhe te nje viti me pare. Rritet shume shperndarja e iPhone, 34,7 milione, kater muajt me te mire qe ka pasur Apple ndonjehere, duke pare shifrat e Android, ka rene me 17,3%.

Nuk ka dyshim qe Microsoft dhe Blackberry duhet te bejne dicka me shume per te rikuperuar terrenin dhe se bashku, sidomos gjate diteve te fundit, kane bere me te miren per te propozuar pajisjet e fundit duke kerkuar, ne rastin e Microsoft, te zgjerojne oferten e Windows Phone ne sa me shume kompani prodhuese qe te jete e mundur, jo vetem Nokia dhe Htc.

Kjo mes tre sistemeve operative kryesore eshte nje krahasim interesant sepse ai qe do te fitoje do te kete mundesi te modeloje pjesen me te madhe te se ardhmes sone. Si Android, iOS apo Windows, synojne kush me pak e kush me shume, drejt integrimit te makinave te ndryshme me nje sistem operativ te vetem.

Avantazhi i Microsoft ne kete fushe eshte i qarte, por veshtiresia per te gjetur makina te pershtatshme per te xhiruar Windows 8, nuk ia ka lehtesuar punen sistemit operativ.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0