Webinar: Mësimi Online. Sfidat e arsimit gjatë COVID-19

Webinar: Mësimi Online. Sfidat e arsimit gjatë COVID-19


Qendra e Inovacionit Protik, e mbështetur nga AADF dhe TechSpace, është duke ngritur serinë e saj të webinareve. Këtë herë tema është Mësimi Online: Sfidat e arsimit gjatë COVID-19. Ky webinar do të organizohet përmes platformës Zoom, më 24 Prill, në orën 16:00 – 17:30. Për të marrë pjesë në webinar, ju mund të regjistroheni Këtu

Lexo: Plani i Nju Jorkut për gjurmim masiv të COVID-19

Pas regjistrimit, ju do të merrni një email konfirmimi që përmban informacione për t’u bashkuar në mbledhje.

Webinari do të drejtohet nga Z. Erion Nako, Drejtori i Përgjithshëm i Protik dhe së bashku me ekspertët do të paraqesin një përmbledhje të arsimit në internet, me modelet e tij funksionuese në Shqipëri.

Paneli i ekspertëve përbëhet nga:

  1. Rezart Prifti: Lektor i Menaxhimit të Biznesit dhe Inovacionit, Trajner dhe Këshilltar,
  2. Engjëllushe Ibrahimi: Koordinatore e Projektit: “Acquiring 21st century skills through school”,
  3. Assoc. Dr. Anni Dasho Sharko: Prorektor, Kolegji Universitar “Luarasi”
  4. Blerina Guga: Drejtuese e Programeve të Arsimit në Junior Achievement of Albania

Një përshkrim i shkurtër:

Me shpërthimin e Coronavirus, njerëzit në të gjithë botën po përballen me një sfidë të madhe. Covid-19 ka ndikuar ndjeshëm në të gjithë jetën tonë, por gjithashtu është duke sfiduar aftësinë tonë për t’u përshtatur dhe të jemi elastik.

Sektori i arsimit po i përgjigjet karantinës me një zhvendosje të papritur të mësimit në internet. Sidoqoftë, mësimi në internet kërkon një analizë të kujdesshme, se si studentët dhe mësuesit janë të gatshëm për ndryshim dhe konsiderim serioz, nëse stili mësimorë është akoma efektive kur merret nga klasa dhe transferohet në pajisjet teknologjike.

Edukimi në internet duket se është një sfidë për studentët e çdo moshe, prindërit dhe mësuesit. Diskutimi do të drejtohet nga Z. Erion Nako dhe do të përqendrohet në arsimin në internet dhe modelet e funksionimit të tij në Shqipëri.

Lexo: Franca, Evropa shqyrtojnë përdorimin e aplikacioneve të debatueshme të gjurmimit

A është Shqipëria gati të durojë këtë sfidë në sektorin arsimor? Sistemet e menaxhimit dixhital të mësimit, platformat e mësimit elektronik dhe mjetet e komunikimit po luajnë një rol vendimtar gjatë kësaj pandemie. Softueri dhe aplikacione të ndryshme mund të ndihmojnë ofruesit e të mësuarit për të menaxhuar, planifikuar, shpërndarë dhe ndjekur procesin e të mësuarit. A janë të sigurta këto eplatforma? A është stafi i trajnuar në përshtatjen e arsimit në internet?

Ky webinar do të ketë një sesion pyetjesh dhe përgjigjesh për pjesëmarrësit.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #27 - Nëntor 2021

Miq, lexues të BusinessMag,

Ky numër i ri revistës vjen në një sezon të nxehtë plot me zhvillime interesante në botën e startupeve. Jam i sigurt që secili nga ju është i ngarkuar shumë më tepër se në çdo periudhë tjetër në përpjekjet për të çuar gjërat përpara, ndaj ju falenderoj që po gjeni kohën për të lexuar këto rreshta. 

Dikush më pyeti sot, sa optimist je për të ardhmen? U përgjigja pa menduar, se kjo nuk është pyetje për një sipërmarrës. Ne optimizmin e kemi në gjak, pasi është stimuli kryesor që çon përpara iniciativat e çuditshme që ndërmarrim, shpesh pa u menduar gjatë! 

Këtë optimizëm përpiqemi ta sjellim në faqet në vazhdim nëpërmjet intervistave me personazhe të njohur dhe të panjohur, të cilët me punën e tyre të përditshme ndikojnë në jetën e mijëra njerëzve përreth. 

Me punën që bëjnë, me historitë që rrëfejnë mbi sfidat e ndryshme, mes dështimesh dhe suksesesh ata/ato frymëzojnë, motivojnë duke përshkruar maratonat vetjake drejt suksesit; pavarësisht pengesave, duke kaluar nga dështimi në dështim, por pa humbur entuziazmin (siç thotë dhe Churchill). 

Njihuni …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0