Warren Buffett këshillon studentët të mirëpresin emigrantët ndërkohë që Trump i ndalon ata - Business Magazine Albania

Warren Buffett këshillon studentët të mirëpresin emigrantët ndërkohë që Trump i ndalon ata


Ishte një moment ironik. Të premten, presidenti Donald Trump nënshkroi një urdhër ekzekutiv ku ndalonte emigrantët dhe refugjatët nga shtatë vende – Iran, Irak, Libi, Somali, Sudan, Siri dhe Jemen – për të hyrë në Shtetet e Bashkuara. Mes efekteve të tjera, ndalimi ka krijuar kaos në aeroportet kombëtare, ku vizitorët dhe refugjatët nga vendet e prekura, që mbanin viza apo Green Card, të cilat deri në atë moment u jepnin atyre status ligjor, zbarkuan nga aeroplanët e tyre në një vend që ata nuk ishin të lejuar të hynin.

Ndërkohë, disa qindra milje larg nga Shtëpia e Bardhë, Warren Buffett dhe Bill Gates u adresonin studentëve të Universitetit Columbia një sërë tematikash që përfshinin dhe emigracionin. Edhe pse as ai dhe as publiku nuk ishin në dijeni të rendit të ri ekzekutiv të Trump, Buffett shpjegoi se pse ai është pro-emigracionit. “E pra, emigracioni, ky vend është ndërtuar mbi të. Ky vend është i bekuar nga emigrantët,” shtoi ai më vonë. “Dhe ju mund t’i merrni ata nga çdo vend që dëshironi dhe pikërisht ata kanë ardhur këtu dhe kanë gjetur potencialin për të zgjidhur diçka që vendi i tyre nuk e ka lënë ta bëjë dhe ne jemi produkt i saj.”

Vetëm të krishterët lejohen

Urdhëri ekzekutiv i Trump ka një përjashtim, duke lejuar hyrjen vetëm për emigrantët e krishterë nga vendet e palejuara. Pra, është i vlefshëm përsëritja e shembullit të preferuar të Buffet të efektit që kanë pasur emigrantët në SHBA, të cilin ai e ndau me studentët e Columbia: “Nëse ju mendoni rreth saj,” tha ai, “ne jemi ulur këtu, pjesërisht, për shkak se dy emigrantë hebrenj, të cilët në vitin 1939 në gusht nënshkruan letrën ndoshta më të rëndësishme në historinë e Shteteve të Bashkuara.” Letra në fjalë ishte nga Albert Einstein dhe Leo Szilard. Ajo paralajmëroi presidentin Franklin D. Roosevelt se Gjermania po përpiqej të ndërtonte një bombë atomike dhe i rekomandoi qeverisë së SHBA-së për të punuar në zhvillimin e aftësive bërthamore. “Po të mos kishte qenë për këto dy emigrantë, ku i dihet ne nuk do të ishim të ulur në këtë dhomë,” tha Buffett.

Buffett, sigurisht, nuk është i vetëm në kundërshtimin ndaj politikave të anti-emigracionit të Trump. CEO i Apple Tim Cook, CEO i Facebook Mark Zuckerberg, CEO i Microsoft Satya Nadella dhe CEO i Google Sundar Pichai shprehën gjithashtu kundërshtimin ndaj ndalimit, duke paralajmëruar se kjo do të ndikojë negativisht në operacionet e kompanive të tyre. Microsoft ndërmori hapin për të paralajmëruar investitorët zyrtarisht se ndalimi mund të ndikojë në performancën e saj financiare, sepse kjo do t’i krijojë vështirësi personelit. Ndërkohë, Google u bëri thirrje punonjësve që udhëtojnë nga vendet e prekura me Green Card apo viza H-1B të kthehen menjëherë në SHBA dhe ata që tashmë janë në SHBA të mos largohen nga vendi.

Pasi protestuesit u mblodhën në JFK dhe aeroporte të tjera, të paktën dy gjyqtarë federalë, një në Bruklin dhe një në Uashington, kanë lëshuar urdhra bllokimi për deportimin e emigrantëve, të cilët kanë marrë në mënyrë të ligjshme viza apo Green Card. Shumë emigrantë janë ndaluar për orë të tëra nga zyrtarët, të cilët nuk janë të sigurt se çfarë të bëjnë me ta, ndërsa ndalimi përballet me sfida ligjore. Çfarë do ndodhi tjetër është thjesht hamendësimi i çdokujt, por tani për tani, ata që kanë lindur në vendet e prekura, të cilët nuk e kanë tashmë shtetësinë e plotë të SHBA qëndrojnë në ankth për të nesërmen.

burimi: INC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0