Warren Buffett hyn në renditjen e 5 njerëzve më të pasur në botë - Business Magazine Albania

Warren Buffett hyn në renditjen e 5 njerëzve më të pasur në botë

Warren Buffett

Warren Buffett është sërish një nga pesë njerëzit më të pasur në botë.

Pasuria prej 117 miliardë dollarësh e investitorit legjendar 91-vjeçar e lë atë pas Elon Musk, Jeff Bezos, Bernard Arnault dhe Bill Gates në renditjen globale të pasurisë, sipas Indeksit të Miliarderëve të Bloomberg.

Ndryshe nga anëtarët e tjerë të top 5-shes që të gjithë kanë humbur para këtë vit, pasuria e Buffett është rritur me 7.8 miliardë dollarë në vitin 2022. Në krahasim, Musk, njeriu më i pasur në botë, ka humbur 62 miliardë dollarë, ndërsa Gates ka humbur 12.5 miliardë dollar.

Interesante, ka qenë humbja e pasurisë nga të tjerët dhe jo rritja e vlerës së tij neto ajo që e çoi Buffett në vendin e pestë. Mark Zuckerberg, i cili kishte një vlerë neto prej më shumë se 120 miliardë dollarë në janar, ka parë që pasuria e tij të bjerë me 54 miliardë dollarë, pasi aksionet e Facebook janë rrëzuar këtë vit.

Lexoni: Si krahasohen zakonet tuaja të të ngrënit me Warren Buffett, Elon Musk dhe Bill Gates? Këto janë ushqimet e preferuara të miliarderëve

Ekzekutivë të tjerë të teknologjisë që ishin më parë në top 10, si themeluesit e Google, Larry Page dhe Sergey Brin, ish-CEO i Microsoft Steve Ballmer dhe themeluesi i Oracle, Larry Ellison, do të ishin të gjithë përpara Buffett-it nëse nuk do të kishin marrë suksese të konsiderueshme në vlerën e tyre neto falë rënies së aksioneve të teknologjisë këtë vit.

Aksionet e Berkshire Hathaway të Buffett janë rritur më shumë se 7% deri më tani këtë vit falë kryesisht besimit të investitorit në diversifikim. Ndonëse 44% e portofolit të Berkshire përbëhet nga Apple, e cila vetë ka rënë me 10% këtë vit, ajo është e larmishme gjerësisht dhe i ka lejuar firmës të përballojë shitjet.

Buffett ka rekomanduar prej kohësh që investitorët të vendosin paratë e tyre në fondet e indeksit, të cilat mbajnë çdo aksion në një indeks, duke i bërë ato të diversifikohen automatikisht. S&P 500, për shembull, përfshin kompani me emra të mëdhenj si Apple, Coca-Cola dhe Google.

/cnbc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0