Volkswagen dhe Ford marrin në konsideratë bashkëpunimin


Në një deklaratë të përbashkët për shtyp, Volkswagen dhe Ford, bënë një anunçim të rëndësishëm. Dy kompanitë, do të krijojnë një bashkëpunim për të zhvilluar projekte të ndryshme. Mbi të gjitha, makina komerciale.

“Ford është e vendosur që të përmirësohet si dhe të zhvilloje modele të reja biznesi. Këto kërkojnë bashkëpunim me partnerët për të përmirësuar efiçensën dhe efektivitetin.” – citoi Jim Farley, President i tregjeve ndërkombëtare pranë Ford.

“Ky bashkëpunim potencial me Volkswagen Group është një shembull tjetër se si ne mund të bëhemi më të fortë, ndërkohë që krijojmë një portofol produktesh të mirë global dhe kapacitete zgjerimi.” – vazhdoi ai.

Thomas Sedran, Head of Strategy pranë Volkswgen Group, bëri edhe ai komentet e tij.

“Tregjet dhe konsumatorët janë duke ndryshuar me një shpejtësi të pabesueshme. Të dyja kompanitë kanë pozicione të forta dhe plotësuese aktualisht në segmente të ndryshme të makinave tregtare. Për t’u adaptuar, duhet të rrisim fleksibilitetin nëpërmjet bashkëpunimeve. Ky është elementi thelbësor i Volkswagen Group Strategy 2025. Bashkëpunimi me Ford shihet nga ne si një mundësi e mirë.” – u shpreh Sedran.

Nëse ky bashkëpunim vazhdon, nuk do të ketë ndryshime në pronësinë e kompanive. Të dyja palët premtojnë të reja ndërkohë që bisedimet vazhdojnë. Volkswagen konfirmoi për “The Drive” se diskutimet midis seksionit të makinave komerciale pranë kompanisë me Ford po vazhdojnë. Frytet e para pritet të shihen në Volkswagen Krafter dhe Ford Transit në vazhdim.

Vitin që shkoi The Wall Street Journal raportoi se diskutime të ngjashme ishin duke u bërë me grupin Fiat Chrysler Automotive.

Burimi: The Drive

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale