Volkswagen dëshiron të bëhet tërësisht elektrik në 2033 - Business Magazine Albania

Volkswagen dëshiron të bëhet tërësisht elektrik në 2033

Nga viti 2033, Volkswagen, prodhuesi kryesor i makinave në Europë, dëshiron që të bëhet tërësisht elektrik.

Drejtuesi ekzekutiv i firmës automoblistike, Thomas Schäfer, solli planin për të hequr qafe përgjithnjë makinat me djegie të brendshme, një objektiv që përputhet edhe me atë të Bashkimit Europian, pasi Unioni miratoi një ligj për eliminimin e këtyre automjeteve midis viteve 2033 – 2035.

Lexo edhe: BE do të heqë dorë nga makinat e reja me motorë me djegie deri në vitin 2035

Afati kohor nga viti 2033 deri në vitin 2035 ishte bërë publike në qershor të 2021 nga Klaus Zellmer, drejtori i atëhershëm i shitjeve të Volkswagen. Thomas Schäfer ishte ende drejtues ekzekutiv i Skoda në atë kohë.

Megjithatë, data e përfundimit të prodhimit të veturave me motor me djegie në vitin 2033, momentalisht do të zbatohet vetëm në Evropë. Në rajone të tjera të shitjeve, si Kina ose Amerika e Veriut, VW nuk ka ndërmend të prodhojë vetura tërësisht elektrike deri në një datë të mëvonshme./ Electrive 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0