Vodafone dhe Nokia testojnë internetin 100 gigabit - Business Magazine Albania

Vodafone dhe Nokia testojnë internetin 100 gigabit

Nokia dhe Vodafone testuan me sukses një teknologji të rrjeteve optike pasive (PON) e aftë të ofrojë shpejtësi deri në 100 gigabit për sekondë në një gjatësi të vetme vale, ose 10 herë më shumë sesa rrjetet më të avancuara ofrojnë sot. Është avancimi më i fundit i industrisë për Nokia pas lançimeve të 10G PON, TWDM-PON, universal PON dhe 25G PON.

Testimi i cili u realizua në laboratorin Eschborn të Vodafone në Gjermani, është bashkëpunimi më i fundit mes dy kompanive që do të përshpejtojë zgjerimin e rrjeteve broadband me fibër. Për të ofruar 100Gb/s, Nokia Bell kombinoi teknologji optik 25G me teknika të përpunimit të sinjalit dixhital DSP. Për të shkuar përtej 25G, nevojiten teknika të avancuara DSP dhe ky testim e provoi atë.

LEXO: Rrjeti 4G në Hënë, NASA firmos kontratë me Nokia-n

Prototipi i Nokia është i pari mbi rrjetet PON ndërsa Vodafone është kompani e cila njihet për adoptimin e teknologjive më të fundit dhe ndër të parët që aplikoi TWDM-PON me Nokia. Transmetimi i shpejtësisë fleksibël funksionon duke grupuar modemet me fibra (ONU) që shfaqin karakteristika të ngjashme të rrjetit fizik (p.sh., humbja ose shpërndarja) dhe e bën transmetimin e të dhënave më efikase. Përdorimi i transmetimit të shpejtësisë fleksibile rezulton në vonesë më të ulët në një PON dhe ul konsumin e energjisë në gjysmë – dy karakteristika thelbësore për rrjetet me fibra që kanë një rol në rritje të shpejtë në shpërndarjen masive të shërbimeve me bandë fikse dhe mobile.

Vodafone ka një histori të teknologjive novatore të aksesit, duke qenë operatori i parë në Evropë që provoi TWDM-PON, gjithashtu me Nokia. Operatori ka aftësinë më të madhe të rrjetit të aksesit të gjeneratës së re në Evropë, duke mbuluar 140 milion shtëpi. Strategjia e Vodafone është të shtyjë fibrën më thellë te klientët dhe të evoluojë në një rrjet të unifikuar të bazuar në fibra. Vodafone e sheh 100G PON si një mënyrë potenciale për të krijuar rrjete PON mjaft fleksibile dhe të shkallëzuara që do të zbusin rrezikun e mbingarkesës në orën e pikut në të ardhmen dhe mundësojnë dendësimin e rrjeteve kabllore dhe mobile.

TECHXPLORE

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0