Vlerësoni inteligjencën tuaj me këto 8 pyetje


Inteligjenca Emocionale është një nga cilësitë më të dëshiruara për zhvillimin personal dhe profesional. Bazuar në shumë studime që janë bërë lidhur me Inteligjencën Emocionale, përfundimi  është se punonjësit shembullorë që shfaqin inteligjencë emocionale të lartë e bëjnë vendin e punës më të mirë. Për shembull:

 • Përmirësohet puna në ekip. Njerëzit me EQ më të lartë kanë komunikim të shkëlyer dhe janë bashkëpunues.
 • Ata ndajnë ide dhe mirëpresin idetë e të tjerëve. Ata kanë më pak të ngjarë të dominojnë një situatë dhe “të marrin përsipër” pa marrë në konsideratë dhe këshilluar më parë pikëpamjet e të tjerëve. Kjo krijon besim ndërsa grupi punon së bashku.
 • Ato përshtaten lehtësisht për të ndryshuar dhe situata sfiduese. Punonjësit me EQ të lartë dinë të trajtojnë klientët e pakënaqur, bashkëpuntorët e pakënaqur, ose menaxherët që nuk janë të kënaqur me punën e tyre.
 • Ata qëndrojnë të qetë dhe pozitivë gjatë bisedave të vështira. Punëtorët e nivelit të lartë të EQ tregojnë qëndrueshmëri dhe maturi gjatë një mosmarrëveshje, konflikti ose veprimi disiplinor (nëse ata janë menaxher).
 • Ata janë më të vetë-motivuar. Punonjësit me EQ të lartë kanë një mentalitet rritjeje dhe natyrisht janë optimistë; ata janë të motivuar nga ambicia e tyre e brendshme dhe përpiqen të përmirësohen dhe të arrijnë, të ndërmarrin iniciativë ose të veprojnë sipas mundësive.

Provoni këto pyetje për të vlerësuar EQ tuaj

Daniel Goleman, autoriteti kryesor mbi Inteligjencën Emocionale, shtron këto pyetje që do t’ju ndihmojnë të vlerësoni Inteligjencën tuaj Emocionale dhe të reflektoni rreth pikave tuaja të forta dhe limiteve në IE.

 1. A jeni të vetëdijshëm për ndjenjat tuaja dhe pse ndiheni kështu?
 2. A jeni të vetëdijshëm për kufizimet tuaja dhe për pikat tuaja të forta personale?
 3. A arrini t’i menaxhoni mirë emocionet shqetësuese – për shembull ta merrni veten me shpejtësi pasi zemëroheni apo stresoheni?
 4. A arrini të përshtateni pa problem ndaj realiteteve që ndryshojnë?
 5. A përqendroheni tek objektivat kryesorë dhe ai i dini hapat e nevojshëm për t’i arritur?
 6. A arrini t’i kuptoni ndjenjat e njerëzve me të cilët bashkëveproni dhe mënyrën e tyre të të parit të gjërave?
 7. A mund të negocioni drejt një marrëveshje të kënaqshme dhe të jepni ndihmën tuaj për zgjidhjen e konflikteve?
 8. A keni aftësi që t’i bindni të tjerët dhe të përdorni në mënyrë efikase ndikimin tuaj?

Inc

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale