Vlera vazhdon të bjerë. Bitcoin drejt tremujorit më të keq të dekadës - Business Magazine Albania

Vlera vazhdon të bjerë. Bitcoin drejt tremujorit më të keq të dekadës

Bitcoin është në rrugën e duhur për tremujorin e tij më të keq në më shumë se një dekadë, teksa bankat qendrore tregohen agresive nëpër botë dhe një varg shpërthimesh të profilit të lartë të kriptove godasin ndjenjat e investitorëve.

Rënia e vlerës prej 58% e kriptomonedhës më të madhe është më e rënda që nga tremujori i tretë i vitit 2011, kur Bitcoin ishte ende në fillime, tregojnë të dhënat e përpiluara nga Bloomberg.

Dekada në mes të këtyre monedhave digjitale karakterizohet nga disa lulëzime dhe rënie, me vlerën e tregut të të gjitha kriptomonedhave që u rrit në një kulm prej 3 trilionë dollarësh nëntorin e kaluar, ndërsa fituan adoptim më të gjerë dhe normat e interesit ultra të ulëta nxitën marrjen e rrezikut.

Sidoqoftë, tregu aktual i ariut dallohet për sasinë e levës së kriptove që është zbërthyer – dhe për shqyrtimin rregullator që po grumbullohet në një klasë aktivesh, shumë banka qendrore tani e konsiderojnë një kërcënim për stabilitetin financiar.

Lexo edhe: Bitcoin humb 70% të vlerës në treg

Çmimet ranë përsëri të enjten, me asetin më të madh në botë për nga vlera e tregut që rrëshqiti më shumë se 6% për të kaluar 19,000 dollarë për herë të dytë në një dy javë.

Ndonëse ndoshta nuk lidhet drejtpërdrejt me rënien e çmimeve, ndjesitë rreth Bitcoin u përkeqësuan nga refuzimi i Komisionit të Letrave me Vlerë dhe Shkëmbimit të një oferte për të kthyer një nga fondet më të mëdha të Bitcoin në botë, Bitcoin Trust (GBTC) të Grayscale, në një produkt të tregtuar në këmbim vonë.

Daullja e fundit e lajmeve të këqija sinjalizon një qortim të gjerë ndaj dashurisë për kriptomonedhat për spekulimet e shfrenuara dhe inovacionin e lirë, gjë që tani i ka kushtuar shtrenjtë investitorëve./ Bloomberg 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0