Video e Zuckerberg tregon sa e vështirë është të përballesh me fake news


Një video e transformuar e Mark Zuckerberg po qarkullon në të gjitha rrjetet sociale.

Video portretizon Zuckerberg duke pohuar, “Imagjinoni për një sekondë:  Një njeri, me kontroll të plotë mbi të dhënat e vjedhura të miliarda personave, të gjitha sekretet e tyre, jetët, të ardhmet e tyre”.

“Do doja t’ju thoja se misioni ynë në jetë është të lidhim njerëzit, por nuk është. Ne duam vetëm të parashikojnë sjelljet e tua të ardhshme. Spectre më tregoi se si t’ju manipuloj dhe të ndaj të dhëna personale për veten dhe të gjithë të dashurit e tu. Sa më shumë të shprehesh në rrjetet tona sociale, aq më shumë ne të zotërojmë ty”, thotë Zuckerberg në videon e manipuluar.

Video është realizuar me pamjet e një video të vitit 2017 duke përdorur inteligjencën artificiale, e njohur si teknologjia deepfake, për të manipuluar fytyrën e Zuckerberg, duke thënë diçka që në të vërtetë nuk e ka thënë. Zëri i Zuckerberg është përshtatur nga një aktor.

Realizimi i saj është bërë nga një startup izraelit i quajtur Canny AI. Video të tilla qarkullojnë dhe për Donald Trump e Kim Kardashian. Këto video kanë për qëllim të tregojnë se si teknologjia mund të përdoret për të manipuluar të dhënat.

Teknologjia po avancon, por jo detyrimisht në favorin tonë. Problemi që shtrohet është lejimi i këtyre videove në të gjitha platformat dixhitale. Shumë imazhe personash mund të përdoren për të thënë atë që nuk kanë thënë.  Kjo bëhet fare lehtë në website të ndryshme me 10-20 dollarë. Dhe sigurisht që njerëzit kanë tendencën të besojnë variantin negativ, sidomos në politikë.

Duhet kohë që video të tilla të studiohen për vërtetësinë e tyre, por fatkeqsisht gjatë kësaj kohe miliona njerëz mund të jenë duke e parë. Dëmi mund të jetë bërë.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale