“Vice” dikur kishte vlerë rreth 6 miliardë dollarë – tani ka bërë kërkesë për falimentim - Business Magazine Albania

“Vice” dikur kishte vlerë rreth 6 miliardë dollarë – tani ka bërë kërkesë për falimentim

Kompania që qëndron pas faqeve të internetit Vice dhe Motherboard ka paraqitur kërkesë falimentimi në SHBA dhe është vendosur t’i shitet një grupi huadhënësish të saj.Vice Media Group,  që vlerësohej në 5.7 miliardë dollarë në vitin 2017 – mund të merret për 225 milionë dollarë, shkruajnë mediat e huaja.

Botuesi dixhital i fokusuar tek të rinjtë tha se do të vazhdojë të funksionojë gjatë procesit të falimentimit.

Ajo shtoi se “pret të shfaqet si një kompani financiarisht e shëndetshme dhe më e fortë në dy deri në tre muaj”.
Lexo: Si duhet të debatojmë sipas një studiuesi në Harvard?

E lansuar në vitin 1994 si një revistë e quajtur Voice of Montreal nga Shane Smith, Gavin McInnes dhe Suroosh Alvi, Vice aktualisht operon në më shumë se 30 vende.

Dikur ishte paralajmëruar si pjesë e pararojës së kompanive të vendosura për të prishur peizazhin tradicional të medias me përmbajtje të tensionuar, të fokusuar tek të rinjtë, që përfshinte shtyp, ngjarje, muzikë, online, TV dhe filma artistikë.

Pas një vizite në zyrën e firmës me bazë në Brooklyn në vitin 2012, manjati i medias Rupert Murdoch shkroi në Twitter: “Kush ka dëgjuar për median VICE? Përpjekje e egër, interesante për të interesuar mijëvjeçarët që nuk lexojnë apo shikojnë mediat e njohura. Sukses global”. qz

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0