Vetura e parë fluturuese debuton në Majami – pritet të fillojë me çmimin 599,000 dollarë


Makina e parë në botë që mund të fluturojë dhe të vozitet ‘me një shpejtësi të lartë prej 321 km në orë në ajër dhe 160 km në orë në tokë’ do të prezantohet në Majami me një kosto prej 599,000 dollarësh.

Ka qenë mbi një shekull në pritje, por ‘makina e parë fluturuese në botë’ është vendosur të bëjë debutimin e saj në Florida.

Automjeti i quajtur Pioneer Personal Air Landing, ose PAL-V, është i pajisur me helikë të mbërthyer dhe të pasme dhe mund të fluturojë deri në 3.81 km lartësi.

Ai përdor benzinë të automobilave dhe kryeson shpejtësinë 200 milje në orë në ajër dhe 100 milje në orë në tokë.

Makina e prodhuar në Holandë është tashmë në prodhim dhe dërgesa e parë nga gjithsej 70 sosh deri më tash të bëra, pritet të jetë në vitin 2021.

Pioneer Personal Air Landing ka dy ulëse me dhe një motor me katër cilindra që sigurojnë 230 kuaj fuqi.

Automjeti konvertohet nga një makinë me tre rrota në një xhirokopter në vetëm 10 minuta dhe përshpejton nga 0 deri në 100 km në orë për vetëm 8 sekonda.

Është prodhuar nga fibra karboni, titani dhe alumini dhe peshon 1.500 kilogram. Ajo kërkon një pistë prej 540 metrash për ngritje dhe vetëm 100 metra për ulje. Po ashtu, është pajisur me një sistem vozitjeje të ngjashëm me atë të motoçikletës.

DailyMail

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale