Vetëm një email apo postim mund t’ju mbajë larg suksesit


Një postim i thjeshtë në Twitter doli të ishte miliarda-dollarësh.

Më 5 janar 2010, Ryan Graves dërgoi një tweet tek bashkë-themeluesi i Uber Travis Kalanick duke sugjeruar veten si një punonjës potencial për kompaninë Uber, e cila në atë kohë ishte vetëm një startup.

Graves, i cili atëherë ishte duke punuar si një lider në një program menaxhimi në General Electric,  e fitoi vendin e punës.

Më 1 mars 2010, ai u bë punonjësi i parë në Uber falë atij postimi në Twitter.

“Isha duke kërkuar kandidatin e duhur”, shkroi Kalanick ( Ceo i Uber) në një postim blogu për ditët e para të Uberit. “Ajo që rezultoi ishte aplikimi më interesant për punë që kam parë ndonjëherë”.

Tani sigurisht, Uber është një kompani multi-miliardere. Ajo vlen më shumë se 75 miliardë dollarë.

Për shkak të aksioneve të tij në kompani, Graves, 35 vjeç, është një njeri shumë i pasur, me një pasuri që e kalon vlerën 1 miliard dollarë, sipas Forbes.

Kalanick (me pasuri mbi 5 miliard dollarë, sipas Forbes) ka thënë se Graves, “filloi punën e palodhshme”, pasi u punësua në Uber. “Që nga dita e parë e punës, ne kaluam rreth 15-20 orë në javë duke punuar së bashku, duke analizuar produktin, modelin e çmimeve, gjithçka.

Ai e mësoi lojën e biznesit shumë shpejt dhe punoi shumë për të ndërtuar ekipin e Uberit dhe për të arritur një sukses të jashtëzakonshëm”, shkruan Kalanick në postimin e 2010-s.

Edhe pse Graves dha dorëheqje në vitin 2017 për shkak të disa polemikave brenda kompanisë”, ai ende është pjesë e bordit të drejtuesve të Uber. Tani jeton me familjen e tij në Hawaii, sipas Forbes, dhe drejton firmën e tij të investimeve, Saltwater.

Ndonëse tweet-i i Graves mund të tingëllojë si një përrallë e Silicon Valley, nuk është krejtësisht unike. Adam Lyons ishte themeluesi 25-vjeçar i startup-it të sigurimit të makinave, Zebra, kur një ditë i dërgoi një email miliarderit Mark Cuban dhe përfundoi duke marrë një investim prej tij.

Gjithashtu, Elon Musk kohët e fundit i sugjeroi një përdoruesi në Reddit “një intervistë për punë në kompaninë Tesla”, për analizën që ai përdorues kishte bërë për makinat autonome Tesla.

Dhe nuk është vetëm Silicon Valley, vendi ku ndodhin mrekullira të tilla: Hafthor Bjornsson, një aktor yll në serialin “Game of Thrones”, fitoi një provë për rolin e tij vetëm nëpërmjet një mesazhi në Facebook.

Edhe më interesant është fakti që edhe tek ne në trojet shqiptare që moti ka filluar të ekzistojë komunikimi i ndërsjellë. Unë personalisht kam filluar bashkëpunimin me BusinessMag, vetëm nëpërmjet një emaili të thjeshtë.

Prandaj, në botën e sotme dinamike, asnjëherë nuk dihet se ku mund të të çojë një mesazh i vetëm. Kështu që, nëse ke një ide të mirë që dëshiron ta ndash me të tjerët, mos hezito, provoje fatin!

/CNBC.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale