Vendimmarrja Financiare në Biznes, sipërmarrëset e Dhomës Ekonomike të Gruas marrin njohuri nga trajnimi online - Business Magazine Albania

Vendimmarrja Financiare në Biznes, sipërmarrëset e Dhomës Ekonomike të Gruas marrin njohuri nga trajnimi online

Vendimmarrja Financiare

Dhoma Ekonomike e Gruas ka organizuar ditën Premte, datë 27 Nëntor trajnim mbi Sipërmarrjen Financiare, ku u trajtuan çështje si:  burimet e financimit të një biznesi, kreditë dhe grantet. Në cilat kushte mund të aksesojmë projekte dhe grante kur jemi në kushtet e një biznesi të vogël, të mesëm apo të madh, etj. Trajnimi ka pasur një interes shumë të madh, u vu re pjesëmarrje e konsiderueshme zonjash sipërmarrëse, rreth 50 zonja  të pranishme në trajnim, antare të Dhomës Ekonomike të Gruas si dhe sipërmarrëse të tjera. Për më shumë se dy orë interaktive, zonjat  kanë ndarë shqetësimet dhe pyetje të ndryshe, ku pjesa më e madhe ishte e përqëndruar specifikisht mbi mënyrën se si duhet të operohet për të përballuar me sukses ndryshimet e tregut, pas pandemisë së Covid 19.

Disa tema dhe nevoja që dolën në pah gjatë takimit janë:

  • Si të marketojmë biznesin në vendet fqinje
  • Si mund të kemi akses të bëjmë biznes jashtë Shqipërisë, duke shfrytëzuar kapitalin që kemi në Shqipëri?
  • Si mund të aksesojmë projekte dhe grante në organizma ndërkombëtarë si BERZH, Banka Botërore, etj.
  • Nga vetë grupi doli sërish si nevojë bashkëpunimi dhe ndërlidhja e zonjave në Shqipëri që kanë një biznes.

Duke parë interesin e bizneseve të pranishëm në trajnim Dhoma Ekonomike e Gruas së shpejti do të organizojë trajnime të tjera me temat që erdhën si nevojë e vetë bizneseve.

Lexo: Industria e eventeve dhe COVID – 19: Vlera e një eventi virtual në kohë pandemie

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0