Vazhdojnë pushimet nga puna në Twitter. Elon Musk kërkon reduktimin e kostove - Business Magazine Albania

Vazhdojnë pushimet nga puna në Twitter. Elon Musk kërkon reduktimin e kostove

Kompania e rrjeteve sociale, Twitter, nën pronësi të Elon Muskut, ka pushuar nga puna të paktën 50 punonjës të shtunën, sipas Reuters. Ky është raundi i tetë i reduktimeve të vendeve të punës në këtë kompani që kur Musku ka marrë përsipër rrjetin social në fund të tetorit.

Shkurtimet e vendeve të punës ndikuan në ekipe të shumta inxhinierie, duke përfshirë ato që mbështesin teknologjinë e reklamave, aplikacionin kryesor të Twitterit, si dhe infrastrukturën teknike për të mbajtur sistemet në funksion.

Në fillim të nëntorit, kompania pushoi nga puna rreth 3,700 punonjës në një masë të uljes së kostove nga Musku, i cili bleu kompaninë për 44 miliardë dollarë.

Sipas burimeve, shkurtimet e fundit të vendeve të punës synojnë të kompensojnë një rënie të të ardhurave pas marrjes së Muskut dhe të pakësojnë më tej një staf që ishte zvogëluar me të paktën 70 për qind në afërsisht 2,000.

Musku në nëntor ka thënë se shërbimi po përjetonte një rënie masive të të ardhurave pasi reklamuesit tërhoqën shpenzimet mes shqetësimeve për moderimin e përmbajtjes.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0