Varfëria përkrah edukimit financiar. Gjysma e popullsisë me njohuri financiare mesatare ose të dobët


Shkollat na mësojnë si të sigurojmë një punë, por sa nga ne (përjashtuar studentë në fushën e ekomonisë), marrin njohuri për financat, menaxhimin, pra një edukim financiar.

Është fakt i pamohueshëm që varfëria dhe mungesa e edukitmit financiar të shqiptarëve ka një lidhje të fortë. Çdonjëra bëhet barrë për tjetrën.

Në një anketim të prezantuar nga Shoqata Mikrofinanca Shqiptare, lidhur me gjendjen ekonomike dhe njohuritë financiare të shqiptarëve. 27% e të intervistuarve thonë se nuk kanë para mjaftueshëm për ushqim, ndërsa pjesa dërrmuese e tyre nuk janë në gjendje të kursejnë para.

Në zonat urbane, 64% e të intervistuarve u shprehën se nuk mund të kursejnë asgjë nga pagat e tyre. Në zonat rurale, kjo shifër arrin në 71%.

Kjo tregon se varfëria është faktor i drejtpërdrejtë pengues në rritjen e nivelit të kulturës financiare. Në tre viteve të fundit, rreth 80% e të intervistuarve thonë se nuk kanë marrë shërbime financiare.

Gati gjysma e të anketuarve pranojnë se njohuritë e tyre financiare janë mesatare ose të dobëta.

Të gjitha këto të dhëna të sondazhit, nxjerrin në pah nevojën për të rritur përfshirjen financiare, me qëllim që shqiptarët të njohin dhe të përdorin më shumë produktet financiare për të përmbushur nevojat e tyre.

Institucionet e mikrofinancës mund të mbështesin me financime atë pjesë të shoqërisë që e ka vështirësi të kenë akses në sistemin bankar.

Për nga vlera, mikrofinanca ka dhënë rreth 5% të totalit të huasë në ekonomi, ndërsa numri I huamarrësve është 100 mijë.

 

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale