Vaksina e parë ndaj Covid, ngjall shpresa për luftën kundër kancerit

Vaksina

Teknologjia e ARN , bazë për disa vaksina COVID-19 mund të ndihmojë në parandalimin e sëmundjeve të tjera komplekse si kanceri ose HIV. Nëse ARN kalon testin pandemik, ajo do të hapë një fushë krejt të re në mjekësi. Bloomberg vlerëson se vaksinat Coronavirus nga Moderna dhe Pfizer me BioNTech mund të hapin një fushë të re në mjekësi që një ditë mund të luftojë sëmundje komplekse si kanceri, AIDS ose sëmundjet e zemrës.

Teknologjia e re RNA (mARN) është në thelb të disa vaksinave kundër Covid. Gjatë imunizimit, materiali gjenetik artificial futet në qelizat njerëzore, duke nxitur qelizat të riprodhojnë proteinën e koronavirusit, me të cilën hyn në qeliza. Sipas Bloomberg, kjo ARN nuk shkakton infeksion të vërtet, por mëson sistemin imunitar për të luftuar infeksionin.

Disa kompani po punojnë për të përshtatur këtë teknologji për vaksinat kundër gripit, dështimit të zemrës, fibrozës cistike (një sëmundje e trashëguar), citomegalovirusit (një sëmundje virale) dhe madje edhe HIV. Vaksina e gripit mund të kombinohet e të prezantohen në një dozë, për të përballuar të gjitha sëmundjet sezonale të dimrit, ka thënë CEO i Moderna, Stefan Bansel.

MARN është një qasje e re që nuk është përdorur kurrë më pare jashtë provave klinike. Pandemia është bërë një terren testimi, sepse, nga njëra anë, kompanitë e pasura si Pfizer filluan të sponsorizojnë zhvillimin dhe nga ana tjetër, vaksinat me bazë mRNA do të përdoren masivisht. Vaksina e Pfizer u aprovua me shpejtësi nga SHBA dhe Meksika.

Lexo:  A do te jete e detyrueshme vaksina anticovid ne Europe

Ish biologu i Harvard dhe aksioner i Moderna, Derrick Rossi tha se, “Ne jemi duke hyrë në epokën e terapisë me ARN. Do të ketë më shumë investime dhe më shumë burime në këtë drejtim. Sipas tij, në 10-20 vitet e ardhshme të gjitha vaksinat kundër sëmundjeve infektive do të bazohen në ARNi. Ndërsa, nisur nga parashikimet e bashkëthemeluesit të BioNTech Ugur Sakhin, brenda 2-3 vitesh, mund të miratohen barnat e para për luftën ndaj kancerit, që përdorin teknologjinë.

Moderna, AstraZeneca dhe Roche, prodhuesi më i madh në botë i barnave, po punojnë për një vaksinë të kancerit të bazuar në mRNA me BioNTech. Komapania gjermane po bashkëpunon edhe me fondacipnin e Bill dhe Melinda Gates për të prodhuar një vaksinë për HIV.

Boomberg

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale