Vaksina anti-koronavirus është në fazat finale të saj, ka dhënë rezultate inkurajuese - Business Magazine Albania

Vaksina anti-koronavirus është në fazat finale të saj, ka dhënë rezultate inkurajuese

Vaksina e mundshme për të parandaluar Covid-19 duket se është në fazat finale të saj. Kështu njoftoi mbrëmjen e sotme firma Moderna në SHBA. Sipas firmës ‘Moderna’ vaksina ka dhënë një përgjigje imune ‘të fortë’ në të 45 pacientët në provën e parë njerëzore, duke siguruar të dhëna më premtuese se vaksina mund të sigurojë një mbrojtje kundër koronavirusit.

Këto të dhëna janë botuar mbrëmjen e sotme në revistën ‘New England Journal of Medicine’, shkruan CNBC në SHBA. Aksionet e Moderna u rritën më shumë se 9% në tregtinë pas orarit të lajmeve.

Të 45 pacientët që janë vaksinuar, kanë prodhuar antitrupa neutralizues, që shkencëtarët besojnë se janë të rëndësishëm për mbrojtjen kundër virusit. Secili prej pjesëmarrës mori një dozë prej 25, 100 ose 250 mikrogram, me 15 persona në secilin grup dozash. Pjesëmarrësit morën dy doza të vaksinës së mundshme.

LEXO: Njihuni me profesorin e Harvardit, i cili u bë miliarder falë Coronavirus

Pas dy vaksinimeve, vaksina nxiti një përgjigje imune ‘të fortë’ në të gjithë pjesëmarrësit në të gjitha grupet e dozave, tha Moderna. Kompania tha se nivelet e antitrupave neutralizues në pacientët në grupin me dozë të lartë ishin katërfish më të larta sesa në pacientët e rikuperuar Covid-19.

‘Këto të dhëna të Fazës 1 demonstrojnë se vaksinimi me mRNA-1273 shkakton një përgjigje të fortë imune në të gjitha nivelet e dozës dhe mbështesin qartë zgjedhjen e 100 µg në një regjim kryesor dhe nxitje si dozën optimale për studimin e Fazës 3’, tha zyrtari kryesor mjekësor Moderna , Tal Zaks në një deklaratë. Ne mezi presim që të fillojmë studimin tonë të Fazës 3 të mRNA-1273 këtë muaj për të demonstruar aftësinë e vaksinës tonë për të ulur ndjeshëm rrezikun e sëmundjes COVID-19’.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0