Vaksina anti-koronavirus është në fazat finale të saj, ka dhënë rezultate inkurajuese

Vaksina e mundshme për të parandaluar Covid-19 duket se është në fazat finale të saj. Kështu njoftoi mbrëmjen e sotme firma Moderna në SHBA. Sipas firmës ‘Moderna’ vaksina ka dhënë një përgjigje imune ‘të fortë’ në të 45 pacientët në provën e parë njerëzore, duke siguruar të dhëna më premtuese se vaksina mund të sigurojë një mbrojtje kundër koronavirusit.

Këto të dhëna janë botuar mbrëmjen e sotme në revistën ‘New England Journal of Medicine’, shkruan CNBC në SHBA. Aksionet e Moderna u rritën më shumë se 9% në tregtinë pas orarit të lajmeve.

Të 45 pacientët që janë vaksinuar, kanë prodhuar antitrupa neutralizues, që shkencëtarët besojnë se janë të rëndësishëm për mbrojtjen kundër virusit. Secili prej pjesëmarrës mori një dozë prej 25, 100 ose 250 mikrogram, me 15 persona në secilin grup dozash. Pjesëmarrësit morën dy doza të vaksinës së mundshme.

LEXO: Njihuni me profesorin e Harvardit, i cili u bë miliarder falë Coronavirus

Pas dy vaksinimeve, vaksina nxiti një përgjigje imune ‘të fortë’ në të gjithë pjesëmarrësit në të gjitha grupet e dozave, tha Moderna. Kompania tha se nivelet e antitrupave neutralizues në pacientët në grupin me dozë të lartë ishin katërfish më të larta sesa në pacientët e rikuperuar Covid-19.

‘Këto të dhëna të Fazës 1 demonstrojnë se vaksinimi me mRNA-1273 shkakton një përgjigje të fortë imune në të gjitha nivelet e dozës dhe mbështesin qartë zgjedhjen e 100 µg në një regjim kryesor dhe nxitje si dozën optimale për studimin e Fazës 3’, tha zyrtari kryesor mjekësor Moderna , Tal Zaks në një deklaratë. Ne mezi presim që të fillojmë studimin tonë të Fazës 3 të mRNA-1273 këtë muaj për të demonstruar aftësinë e vaksinës tonë për të ulur ndjeshëm rrezikun e sëmundjes COVID-19’.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale