Union Bank blen ICB Bank në Shqipëri - Business Magazine Albania

Union Bank blen ICB Bank në Shqipëri


Reformimi në tregun bankar po vjen përmes shit-blerjes e shkrirjeve mes tyre në disa raste. Union Bank ka blerë bankën malajziane ICBank në Shqipëri, një bankë prej vitesh në shitje.

Lajmi është konfirmuar nga Banka e Shqipërisë për agjensinë e lajme Reuters, ndërsa së fundi, procedurat kanë mbërritur tek Autoriteti i Konkurencës. Detajet ende nuk janë bërë ditura për vlerën e transkasionit, pasi edhe vetë bankat nuk janë shprehur.

Banka Malajziane, International Commercial Bank është licencuar në Januar 1997, vetëm pak para kolapsit që krijuan skemat piramidale.

Lexo: NBG Shqipëri blihet nga Banka Amerikane e Investimeve ABI Bank

Union Bank është banka e tetë në Shqipëri për nga madhësia. Sipas të dhënave të shoqatës së Bankave, totali i aseteve është 50.6 miliardë lekë, 3.4 % e totalit. Ndërsa ICBank zë 0.7% të tregut me një vlerë asetesh 10.6 miliardë lekë.

Ku është transaksioni i tretë bankar i këtyre viteve të fundit. Tirana bank u ble nga Grupi Balfin dhe Banka Maqedonase “Komercijalna Banka”, ndërsa nbg Bank u ble nga Abi Bank.

Lexo: Tirana Bank shitet tek Grupi “Balfin” dhe Banka Maqedonase “Komercijalna Banka”

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0