Ulet çmimi i naftës, rritet benzina, gazi i pandryshuar - Business Magazine Albania

Ulet çmimi i naftës, rritet benzina, gazi i pandryshuar

Konfindustria

Bordi i Transparencës ka vendosur çmimin e ri të naftës duke e ulur me 4 lekë. Duke filluar nga sot në orën 6 të pasdites nafta do të shitet me 216 lekë për litër. Ky është vendimi i dytë për ulje, ndërsa pak ditë më parë Bordi vendosi një tjetër ulje me vetëm me 1 lekë për litër.

Benzina nga krahu tjetër është rritur me 1 lek dhe do të shitet me 200 lekë për litër.

Gazi vijon të qëndrojë i pandryshuar në çmim dhe do të tregtohet me 80 lekë për litër.

Rënia e çmimit të naftës vjen pas uljes së saj në tregjet ndërkombëtare, ku nafta e papërpunuar blihet me rreth 96 dollarë për fuci, nga nivelet maksimale të 130 dollarëve.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0