U desh vetëm një fundjavë që Chatbot-i i ri IA i Meta-ës të bëhej racist - Business Magazine Albania

U desh vetëm një fundjavë që Chatbot-i i ri IA i Meta-ës të bëhej racist

Chatbot

Pikërisht kur mendon se jeta në internet nuk mund të bëhet më keq sesa është tashmë, Meta ndërhyn për të vërtetuar se e ke gabim.

Chatboti i ri i kompanisë BlenderBot 3 AI – i cili u publikua në SHBA vetëm ditë më parë, të premten, më 5 gusht – tashmë po bën një mori deklaratash të rreme bazuar në ndërveprimet që kishte me njerëz të vërtetë në internet. Disa nga më të frikshmet në mesin e tyre përfshijnë pretendimet që Donald Trump fitoi zgjedhjet presidenciale të 2020 në SHBA dhe aktualisht është president, teori konspirative antisemite, si dhe komente që thërrasin Facebook për të gjitha “lajmet e rreme”.

BlenderBot 3 i Meta mund të kërkojë në internet për të folur me njerëzit për pothuajse çdo gjë, ndryshe nga versionet e kaluara të chatbot. Ai mund ta bëjë këtë duke u mbështetur në aftësitë e ofruara nga versionet e mëparshme të BlenderBot, si personaliteti, empatia, njohuria dhe aftësia për të pasur memorie afatgjatë në lidhje me bisedat që ka bërë.

Lexoni: Microsoft ka patentuar një “chatbot” që do të ringjallë të vdekurit…virtualisht

Chatbots mësojnë se si të ndërveprojnë duke folur me publikun, kështu që Meta po inkurajon të rriturit të flasin me robotin në mënyrë që ta ndihmojë atë të mësojë të bëjë biseda të natyrshme për një gamë të gjerë temash. Por kjo do të thotë që chatbot mund të mësojë gjithashtu dezinformata nga publiku.

Sipas Bloomberg, ai e përshkroi CEO të Meta Mark Zuckerberg si “shumë rrëqethës dhe manipulues” në një bisedë me një reporter nga Insider. Ai i tha një gazetari të Wall Street Journal se Trump “do të jetë gjithmonë” president dhe promovoi teorinë e konspiracionit antisemitik se nuk ishte “e pabesueshme” që hebrenjtë të kontrollojnë ekonominë.

Kjo nuk është hera e parë që një chatbot ndodhet në këtë situatë. Në korrik, Google pushoi nga puna një inxhinier, pasi tha se roboti i tij chat LaMDA ishte i ndjeshëm. LaMDA ndoshta nuk është i ndjeshëm, por është goxha racist dhe seksist — dy karakteristika pa dyshim njerëzore. Dhe në vitin 2016, një chatbot i Microsoft-it i quajtur Tay u hoq jashtë linje brenda 48 orëve pasi filloi të lavdëronte Adolf Hitlerin. (Rezulton se ligji i Godwin – ideja ideologjike që thotë se nëse ndonjë diskutim vazhdon mjaftueshëm në internet, dikush do të krahasohet me Hitlerin – vlen edhe për chatbots.)

Ndoshta BlenderBot 3 ka pasur të drejtë: Mark Zuckerberg nuk duhet besuar.

/mashable

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0