Twitter do të ndryshojë kërkimet, për dezinformimin nga koronavirusi

Twitter do të ndryshojë kërkimet për dezinformimin nga koronavirusiNjë artikull nga Karissa Bell në Mashable na tregon sesi Twitter po lufton dezinformimin për koronavirusin. Ndërsa teoritë e konspiracionit për koronavirusin përhapen në mediat sociale, Twitter po ndërmerr hapa të rinj për të luftuar dezinformimin në lidhje me virusin.

Kompania njoftoi se do të parandalojë rezultatet e automatizuara të kërkimit që “kanë të ngjarë të drejtojnë individët drejt përmbajtjes jo të besueshme”. Në vend të kësaj, të përdorin kërkimin për t’i drejtuar përdoruesit te informacioni autorizues nga organizata, si Qëndrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC).

Lexo: Kërkimet për vaksinën e koronavirusit. Jack Ma dhuron 14 milionë dollarë

“… Ne kemi nisur një kërkim të ri të përkushtuar për të siguruar se, kur të vini në shërbim për informacion në lidhje me #coronavirus, së pari jeni takuar me informacion të besueshëm, autorizues,” shkroi Twitter në një deklaratë. Kompania ka formuar partneritete me organizata në 14 shtete, përfshirë SHBA, Australi dhe Japoni, dhe thotë se do të zgjerohet në më shumë vende “pasi lind nevoja”.

Qasja është shumë e ngjashme me punën që Twitter ka bërë për të luftuar dezinformimin e lidhur me vaksinat në platformën e saj. Kjo përpjekje, e cila gjithashtu inkurajon përdoruesit të “njohin faktet”, drejton kërkimet në lidhje me vaksinat në vaksinat.gov, një Departamenti i Shëndetit dhe Shërbimeve Njerëzore (HHS) site, në një përpjekje për të dekurajuar teoritë e komplotit dhe informacione të tjera të pasakta.

Megjithëse Twitter thotë se ende nuk ka parë “përpjekje të rëndësishme të koordinuara për të përhapur dezinformimin” në lidhje me koronavirusin, ka pasur më shumë se 15 milionë tweet në lidhje me këtë çështje vetëm në katër javët e kaluara, sipas kompanisë. Tashmë, teoritë e komplotit viral dhe dezinformimi rreth koronavirusit janë përhapur në Facebook, Instagram dhe TikTok.

Lexo: Twitter me veçori të reja. Ja cili do të jetë ndryshimi i shumëpritur

Pra, ndërsa Twitter nuk ka të ngjarë të vulosë plotësisht dezinformimin e koronavirusit, kompania thotë se shpreson të kontribuojë në përpjekjet “për të përmbajtur kërcënimin”.

Burimi: Mashable

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #27 - Nëntor 2021

Miq, lexues të BusinessMag,

Ky numër i ri revistës vjen në një sezon të nxehtë plot me zhvillime interesante në botën e startupeve. Jam i sigurt që secili nga ju është i ngarkuar shumë më tepër se në çdo periudhë tjetër në përpjekjet për të çuar gjërat përpara, ndaj ju falenderoj që po gjeni kohën për të lexuar këto rreshta. 

Dikush më pyeti sot, sa optimist je për të ardhmen? U përgjigja pa menduar, se kjo nuk është pyetje për një sipërmarrës. Ne optimizmin e kemi në gjak, pasi është stimuli kryesor që çon përpara iniciativat e çuditshme që ndërmarrim, shpesh pa u menduar gjatë! 

Këtë optimizëm përpiqemi ta sjellim në faqet në vazhdim nëpërmjet intervistave me personazhe të njohur dhe të panjohur, të cilët me punën e tyre të përditshme ndikojnë në jetën e mijëra njerëzve përreth. 

Me punën që bëjnë, me historitë që rrëfejnë mbi sfidat e ndryshme, mes dështimesh dhe suksesesh ata/ato frymëzojnë, motivojnë duke përshkruar maratonat vetjake drejt suksesit; pavarësisht pengesave, duke kaluar nga dështimi në dështim, por pa humbur entuziazmin (siç thotë dhe Churchill). 

Njihuni …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0