Twitch po fuqizohet pas TikTok - Business Magazine Albania

Twitch po fuqizohet pas TikTok

Twitch

A jeni në gjendje t’i ndiqni mediat sociale?! Pas TikTok, Twitch është një tjetër pltaformë që po tërheq vëmendjen e përdoruesve. Faqja e livestream dhe video-lojërave, ka nisur në 2011-ën. Por tre vite më pas u ble nga Amazon dhe së fundi po rritet me ritme të shpejta.

Sot Twitch, në të gjithë botën ka një mesatare ditore prej 26.5 milionë vizitorësh dhe mbi 6 milionë transmetues çdo muaj. Vitin e kaluar totali i minutave të shikuara ishte 600 milionë. Më shumë se gjysma e përdoruesve janë të moshës midis 18 – 34 vjeç dhe 14% janë nën 18 vjeç.

Në shtetin fqinj Itali, rreth 4 milionë persona shfaqen në Twitch çdo muaj. Ata janë kryesisht burra (67%) dhe studentë (24%), të interesuar në teknologji, shkencë dhe muzikë.

Tëitch është një lloj YouTube i dedikuar për video-lojëra. Por ata që kanë një kanal, nuk ngarkojnë video, thjesht transmetojnë drejtpërdrejt, ndërsa mundësohet edhe komunikimi mes anëtarëve.

Një prej shqetësimeve të shfaqura është se në këtë platform mund të postosh çdo gjë, ndaj mund të hasësh lojtarë që bëjnë deklarata raciste dhe seksiste.

Thedrum

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0