Twitch po fuqizohet pas TikTok

Twitch

A jeni në gjendje t’i ndiqni mediat sociale?! Pas TikTok, Twitch është një tjetër pltaformë që po tërheq vëmendjen e përdoruesve. Faqja e livestream dhe video-lojërave, ka nisur në 2011-ën. Por tre vite më pas u ble nga Amazon dhe së fundi po rritet me ritme të shpejta.

Sot Twitch, në të gjithë botën ka një mesatare ditore prej 26.5 milionë vizitorësh dhe mbi 6 milionë transmetues çdo muaj. Vitin e kaluar totali i minutave të shikuara ishte 600 milionë. Më shumë se gjysma e përdoruesve janë të moshës midis 18 – 34 vjeç dhe 14% janë nën 18 vjeç.

Në shtetin fqinj Itali, rreth 4 milionë persona shfaqen në Twitch çdo muaj. Ata janë kryesisht burra (67%) dhe studentë (24%), të interesuar në teknologji, shkencë dhe muzikë.

Tëitch është një lloj YouTube i dedikuar për video-lojëra. Por ata që kanë një kanal, nuk ngarkojnë video, thjesht transmetojnë drejtpërdrejt, ndërsa mundësohet edhe komunikimi mes anëtarëve.

Një prej shqetësimeve të shfaqura është se në këtë platform mund të postosh çdo gjë, ndaj mund të hasësh lojtarë që bëjnë deklarata raciste dhe seksiste.

Thedrum

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale