TVSH e fermerëve nuk ndryshon sipas Ministrisë së Financave » Business Magazine Albania – Media Dixhitale dedikuar Sipërmarrjes
Përditësuar së fundmi: 24/03/2019

TVSH e fermerëve nuk ndryshon sipas Ministrisë së Financave

Share
nga Admin
Mar 24, 2019
Business Magazine Albania constitutes an online periodical publication of business related articles. It is the first of
lexo me teper >

 

Protestat e fermërevë dhe agropërpunuesve për rishikimin e skemës së TVSH-së, kanë marrë sërish një përgjigje negative nga Ministria e Financave dhe Ekonomisë.

Zyrtarët e lartë të kësaj ministrie kanë theksuar se skema nuk do të ndryshojë pavarësisht protestave. Niko Lera, Drejtori i Politikave në ministri, është shprehur për mediat se rimbursimi është vendosur si masë për të kompensuar fermerët nga blerja e lëndës së parë me TVSH. Kompanitë e përpunimit, sipas tij, nuk kanë kosto shtesë nga ndryshimet ligjore.

I vetmi sektor që mund të preket është ai i blegtorisë, ku fermerët paguajnë TVSH për një pjesë të lëndës që blejnë. Për këtë kategori do të shihet alternativa e kompensimit, në mënyrë që paratë të shkojnë aty ku duhet, sipas Drejtorit të Politikave.

Fillimi i javës nisi me protesta nga prodhuesit e qumështit, të cilën derdhën qumësht në rrugë në formë simbolike, ndërsa agropërpunuesit nuk blenë qumësht për tre ditë.

Agropërpunuesit thonë se kostoja e prodhimit do të rritet, e njëkohësisht çmimet.

Po gjatë ditëve të fundit, drejtuesi i Këshillit të Agropërpunuesve, tha se për shumë prodhime, kostoja e prodhimit vendas është më e lartë.

Sipas tij, qeveria duhet të rimbursojë TVSH-në, ose të taksojë në masën 14% prodhimet bujqësore që vijnë nga jashtë.