Turqia mes krizës ekonomike dhe zhvlerësimit të lirës, Erdogan rrit pagën minimale me 50% - Business Magazine Albania

Turqia mes krizës ekonomike dhe zhvlerësimit të lirës, Erdogan rrit pagën minimale me 50%

Turqia po rrit pagën minimale me 50 për qind duke filluar nga viti i ardhshëm, teksa familjet në të gjithë vendin luftojnë me inflacionin në rritje dhe rënies së lirës.

Presidenti Recep Tayyip Erdogan e bëri njoftimin të enjten gjatë një konference për shtyp në televizion, duke thënë se ndryshimi i politikave do të sjellë rritjen më të lartë të pagës minimale në 50 vjet.

Rritja e shtyn pagën minimale të Turqisë nga 2,826 lira (182 dollarë) në muaj në 4,250 lira (275 dollarë) dhe do të prekë drejtpërdrejt rreth gjashtë milionë punëtorë.

“Ne jemi të vendosur t’i japim fund pasigurisë që ka lindur me luhatjet e fundit të kursit të këmbimit dhe rritjet e tepruara të çmimeve sa më shpejt të jetë e mundur”, tha Erdogan. “Ne do të përcaktojmë të ardhmen e këtij kombi së bashku me burrat dhe gratë, të rinjtë dhe të moshuarit, punëtorët dhe punëdhënësit e tyre”.

Norma zyrtare e inflacionit të vendit arriti në 21 për qind muajin e kaluar – mbi katër herë më shumë se norma e synuar e vendosur nga banka qendrore e Turqisë.

Lira ra në nivelin më të ulët historik të enjten pasi banka qendrore e Turqisë uli normat e interesit me një për qind në 14 për qind – ulja e pestë që ka bërë që nga shtatori.

Ulja e normave të interesit përballë inflacionit në rritje shkon kundër ekonomisë së zakonshme, sepse ulja e kostove të huamarrjes zakonisht ul vlerën e një monedhe.

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0