Turistët rusë për herë të parë me charter drejt Shqipërisë

Turistët rusë për herë të parë me charter drejt Shqipërisë


Këtë verë, për herë të parë nis linja e pushuesve rusë në Shqipëri përmes një charteri. Kontrata e siguruar me kompaninë turistike  ruse “Tui” nga “intours”, kompania shqiptare tur operator dhe  agjensi udhëtimesh

Astrit Kurti, drejtues i “inturs”, bën të ditur se tashmë është përcaktuar fluturimi i charterit të parë rus drejt Shqipërisë me 90 turistë, i cili pritet të hapë rrugën e fluturimeve të tjera të organizuara për qëllime turizmi Rusi-Shqipëri.

Pushuesit rusë i njohin kushtet e turizmit ballkanik, kryesisht përmes Malit të Zi. Fillimisht si turistë, më vonë ata edhe kanë investuar aty në pasuri të paluajtshme.

Në vendin tonë, pengesë për investime vijonë të jenë problem pronësia dhe parcelizimi i tokave. Megjithatë, me shtimin e turistëve nga vende të ftohta si Rusia, rriten shanset që operatorët turistikë në vend të punojnë përtej sezonit tremujor të verës. Pranvera dhe vjeshta në bregdetin tonë merren më shumë në konsideratë për pushime nga nordikët  dhe rusët.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0