TUMO i Armenisë u ofron adoleshentëve një rrugë drejt suksesit teknologjik - Business Magazine Albania

TUMO i Armenisë u ofron adoleshentëve një rrugë drejt suksesit teknologjik

Larry Luxner

YEREVAN, Armeni – Katër vjet më parë, studenti i drejtësisë Anushavan Yeghiazaryan nuk e dinte se çfarë ishte një programues. Por pasi mësoi Javascript, HTML dhe CSS – si dhe pasi kreu shërbimin ushtarak gjatë luftës së shkurtër, por ndëshkuese të Armenisë me Azerbajxhanin në vitin 2020 – ai gjeti një thirrje të re, një talent të ri.Këto ditë, inxhinieri 27-vjeçar i softuerit transmeton mësime në YouTube mbi tema të teknologjisë geeky në armenisht. Sipas vlerësimit të tij, ai është një nga tre personat e vetëm që ofrojnë këtë shërbim në armenisht, një nga gjuhët më të lashta në botë.

Kjo nuk po e bën atë të pasur, por me më shumë se 40 mësime të postuara tashmë në YouTube, ai padyshim po fiton njohje, audiencë.

“Këtë ide e mora gjatë luftës dhe po pyesja veten, çfarë humbëm? U përpoqa të mendoja se çfarë mund të bëja për vendin tim, “tha Yeghiazaryan, i intervistuar muajin e kaluar në një bar- kafe të njohur me pamje nga monumenti i famshëm Cascade të Jerevanit. “Një nga motivet e mia kryesore është të xhiroj video për njerëzit që jetojnë jashtë Jerevanit, të cilët nuk flasin anglisht ose gjuhë të tjera të huaja dhe nuk kanë para për të shkuar në qendrat e trajnimit. Në vend të kësaj, ata mund të shikojnë YouTube dhe të mësojnë programim.”

Yeghiazaryan nuk është i vetmi sipërmarrës i ri këtu që do të donte ta shihte Armeninë të imitonte Izraelin si “kombi fillestar i Kaukazit”.

Një tjetër I ri është Ashot Arzumanyan. Ai është partner dhe bashkëthemelues në SmartGateVC, sipërmarrës që investon në startup-et e përfshira në gjithçka, nga AI dhe robotika deri te prodhimi i bioteknologjisë. Fondi I investimit kërkon 15-30 milionë dollarë nga individë me kapital të madh neto, duke përfshirë inidividë nga diaspora por edhe ata nga Kalifornia jugore.

Kompanitë në portofolin në rritje të SmartGate përfshijnë Krisp, një teknologji inovative për anulimin e zhurmës; SuperAnnotate, platforma dhe shërbimet më të shpejta të shënimeve për trajnimin e AI; dhe Britive, një zgjidhje sigurie e bazuar në renë kompjuterike për ndërmarrjet e reja.

Ndër të tjera, SmartGate themeloi kohët e fundit Hero House, një qendër fillestare në periferinë kryesisht armene të Glendale, Kaliforni, që Arzumanyan thotë se “kombinon potencialin shkencor të universiteteve kryesore vendase me ekspertizën dhe rrjetin e liderëve të biznesit në argëtim, hapësirën ajrore, bioshkencë dhe transport i avancuar i vendosur në zonën e Los Anxhelosit.”

Armenia shpreson më tej të përfitojë nga reputacioni i saj si “Silicon Valley e Kaukazit” përmes një sërë iniciativash. Kryesuesi midis tyre është TUMO Armenia, një program arsimor pa pagesë pas shkollës “në kryqëzimin e teknologjisë dhe dizajnit”, sipas faqes së saj të internetit.

Themeluar në vitin 2011 me një fond prej 60 milionë dollarësh nga Sam dhe Sylva Simonian – një çift i njohur i diasporës armene me bazë në Shtetet e Bashkuara – TUMO që atëherë u ka shërbyer më shumë se 60,000 adoleshentëve të moshës 12-18 vjeç në të gjithë Armeninë. Qendra e saj kryesore përmban 750 vende pune dhe strehon 15,000 studentë në javë. Ekziston një listë pritjeje prej afër 4,000, me pritjen tipike që zgjat tre muaj.

Gjatë një vizite të fundit në selinë gjashtëkatëshe të TUMO-s në periferi të Jerevanit, reporteri pa qindra adoleshentë të ulur në Apple iMacs me ekran të madh, duke mësuar gjithçka, nga dizajni grafik deri te programimi i softuerit me ritmin e tyre. Trainerët me jelekë të kuq ecnin përreth, gati për t’i dhënë një dorë kujtdo që e kërkonte. Në një klasë, pesë djem adoleshentë po ndërtonin së bashku një robot nga pjesët e Legos blu, të kuqe dhe të verdhë, ndërsa në laboratorin e muzikës, studentët performuan një këngë popullore armene.

Laboratorët dhe punëtoritë e projektit përbëhen nga 14 objektiva mësimi: animacion, zhvillim lojërash, bërje filmash, zhvillim ueb, muzikë, shkrim, vizatim, dizajn grafik, modelim 3D, programim, robotikë, grafikë në lëvizje, fotografi dhe media të reja. Përveç kësaj, profesionistë të industrisë nga entitete përfshirë NASA, Nickelodeon, Facebook dhe Nvidia kanë ardhur në TUMO për të dhënë leksione praktike.

“Misioni ynë është të rinovojmë të ardhmen e të mësuarit – duke e vendosur aksesin e barabartë në arsimin falas në kryqëzimin e teknologjisë dhe dizajnit, duke u dhënë familjeve në disavantazh ekonomik akses në këtë lloj edukimi”, tha Chris Shahinian, drejtor i zhvillimit të TUMO.

I lindur në Australi, por me origjinë armene, Shahinian drejtoi zhvillimin e biznesit për njësinë Azi/Paqësor të American Express për 10 vjet përpara se të bashkohej me TUMO-n dhe të kthehej në atdhe.

“Njerëzit bëjnë shumë krahasime me Izraelin dhe Estoninë, por 26% e armenëve jetojnë nën kufirin e varfërisë dhe 2% jetojnë në varfëri ekstreme,” tha ai. “E gjithë kjo është pa pagesë.”

TUMO operon tre qendra mësimore në Armeni, përveç objektit kryesor të Jerevanit – një në qytetet Gyumri, Dilijan dhe Stapenkert. TUMO aktualisht po mbledh 50 milionë dollarë për të ndërtuar infrastrukturën për të zgjeruar atë rrjet në 16 qendra, si dhe 110 “kuti TUMO” që në thelb përbëhen nga tre kontejnerë transporti të ripërdorur të ngjitur së bashku. Këto “kuti” do të vendosen në fshatrat rurale dhe synojnë të arrijnë të gjithë 80,000 adoleshentët e Armenisë.

Nga Armenia në Shqipëri—dhe më gjerë

Programi ka rezultuar kaq i suksesshëm sa TUMO ka hapur tetë qendra në shtatë vende të Evropës dhe Lindjes së Mesme. Këto përfshijnë dy në Francë (Paris dhe Lion) një në Shqipëri (Tiranë); Gjermani (Berlin); Liban (Bejrut); Rusia (Moskë); Zvicra (Zürich) dhe Ukraina (Kiev).

Në Tiranë, financimi vjen nga Fondacioni Shqiptaro-Amerikan për Zhvillim (AADF), një ent jofitimprurës i krijuar në vitin 2009 nga Fondi Shqiptaro-Amerikan i Ndërmarrjeve me mbështetjen e Agjencisë Amerikane për Zhvillim Ndërkombëtar (USAID).

TUMO Tirana, e nisur në kulmin e pandemisë COVID-19 në nëntor 2020, ndodhet përkohësisht në qendrën e biznesit Arena në stadiumin më të madh të Shqipërisë. Tani ajo u shërben 1500 studentëve në javë në këtë komb ballkanik prej 2.8 milionë banorësh, i cili para rënies së Perdes së Hekurt ishte më i varfëri dhe më i izoluari në Evropë.

Vitin e ardhshëm, TUMO Tirana do të zhvendoset në piramidën e kryeqytetit prej 70 metrash prej betoni dhe xhami – dikur një vend i shenjtë i ish-diktatorit marksist të Shqipërisë, Enver Hoxha. Piramida aktualisht po i nënshtrohet një rinovimi prej 22 milionë dollarësh; kur të rihapet për publikun në fillim të vitit 2024, TUMO planifikon të jetë një nga qiramarrësit e saj spirancë.

ktualisht qendra ka një listë pritjeje dhe është vendosur të diplomohet në Piramidën e përfunduar ku do të marrin pjesë 3000 studentë çdo javë,” tha Saëyer Hescock, kreu i partneriteteve ndërkombëtare në TUMO. “Programi ka tërhequr vëmendjen në të gjithë Shqipërinë dhe një sërë qytetesh kanë shprehur interes për zhvillimin e vendndodhjeve të reja TUMO”.

Hescock shtoi se TUMO aktualisht po punon me AADF për të hartuar një rrjet kombëtar qendrash mësimi “për të arritur në çdo cep të Shqipërisë”.

Në tremujorin e parë të 2024, TUMO do të hapë qendrën e parë amerikane, në North Hollyëood, Kaliforni, me 26 milionë dollarë financim nga shteti i Kalifornisë dhe qyteti i Los Angeles; Gjithashtu po zhvillohen diskutime për t’u zgjeruar në Pittsburgh dhe Dallas.

Për më tepër, pesë qendra të reja do të krijohen në Gjermani gjatë dy viteve të ardhshme, me mbështetje të fortë nga ish-kancelarja gjermane Angela Merkel, e cila gjatë një vizite në gusht 2018 në Jerevan tha: “Ky TUMO nuk është vetëm për Armeninë. Është ndërkombëtare. Është një filozofi.”

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0