Teknologjia hapësinore ndihmon shpyllëzimin. Vrojtim në kohë reale - Business Magazine Albania

Teknologjia hapësinore ndihmon shpyllëzimin. Vrojtim në kohë reale

Teknologjia hapësinore ndihmon shpyllëzimn. Vrojtim në kohë reale

Konservatori, Leonidas Nzigiyimpa thotë se “nuk mund të menaxhosh atë që nuk e di”.Ai shton: “Për të përmirësuar gjendjen e pyjeve duhet të përdorim teknologji të re”.

Z. Nzigiyimpa është kryegardiani i pesë zonave të mbrojtura pyjore në vendin e vogël të Afrikës qendrore të Burundit.Për dy dekadat e fundit, ai dhe ekipi i tij kanë punuar me komunitetet lokale për të mbrojtur dhe menaxhuar pyllin. Fytyra e tij shkëlqen kur përshkruan erën e freskët dhe bukurinë e zonave. “Është natyrë e pastër”, thotë ai. Në kryerjen e punës së tij, Z. Nzigiyimpa duhet të marrë në konsideratë një sërë faktorësh, nga monitorimi i ndikimit të veprimeve dhe ekonomive njerëzore, tek gjurmimi i biodiversitetit dhe ndikimi i ndryshimeve klimatike, plus numrin e stafit dhe buxhetet.

Për ta ndihmuar atë të gjurmojë dhe regjistrojë të gjitha këto, ai tani përdor versionin më të fundit të një softueri falas të quajtur “Integrated Management Effectiveness Tool”.

Mjeti u zhvillua posaçërisht për një punë të tillë mjedisore nga një projekt i quajtur Biopama (Programi i Menaxhimit të Biodiversitetit dhe Zonave të Mbrojtura). Kjo mbështetet si nga Bashkimi Evropian ashtu edhe nga 79 shtetet anëtare Organizata e Shteteve të Afrikës, Karaibeve dhe Paqësorit.

“Pra, ne përdorim këtë lloj mjeti për të trajnuar menaxherët e faqes që ta përdorin atë për të mbledhur të dhëna të mira dhe për t’i analizuar këto të dhëna, në mënyrë që të marrin vendime të mira,” thotë z. Nzigiyimpa.

Ndjekja dhe mbrojtja e pyjeve të botës nuk është e rëndësishme vetëm për komunitetet lokale dhe ekonomitë e prekura drejtpërdrejt. Shpyllëzimi kontribuon në ndryshimin e klimës, kështu që rikthimi i pyjeve mund të ndihmojë në luftimin e tij.

Rreth 10 milionë hektarë të pyjeve të botës humbasin çdo vit, sipas Kombeve të Bashkuara.

Kjo shpyllëzim përbën 20% të të gjitha emetimeve të dioksidit të karbonit në botë, sipas Fondit Botëror të Kafshëve të Egra, i cili shton se “duke reduktuar humbjen e pyjeve, ne mund të reduktojmë emetimet e karbonit dhe të luftojmë ndryshimet klimatike”.

Në përpjekje për të rivendosur pyjet dhe habitatet e tjera natyrore në mbarë botën, Kombet e Bashkuara vitin e kaluar nisën Dekadën e OKB-së për Restaurimin e Ekosistemit. Kjo ka bërë që vendet, kompanitë dhe organizatat e tjera të premtojnë veprime drejt parandalimit, ndalimit dhe kthimit të degradimit të ekosistemeve në mbarë botën.

“Por vetëm duke thënë se do të restaurojmë, nuk mjafton,” thotë Yelena Finegold, oficere e pyjeve në Organizatën e Ushqimit dhe Bujqësisë (FAO) të Kombeve të Bashkuara. “Ekziston nevoja për një planifikim të përgjegjshëm se si do të ndodhë ai restaurim ekosistemi, i ndjekur nga veprimet në terren të mundësuara nga investimet në restaurim dhe sistemet e monitorimit në vend për të gjurmuar atë restaurim të ekosistemit.”

Ky fokus i shtuar në menaxhimin e pyjeve ka krijuar mjete të reja dixhitale për të mbledhur, renditur dhe përdorur më mirë të dhënat.

Një nga këto është faqja e internetit e vetë Kornizës së FAO-s për Monitorimin e Ekosistemit (Ferm). Faqja u lançua vitin e kaluar dhe përdor imazhe satelitore për të nënvizuar ndryshimet në pyjet në mbarë botën. Hartat dhe të dhënat janë të aksesueshme për çdo përdorues të internetit, qoftë shkencëtar, zyrtar qeveritar, biznes apo pjesëtar i publikut.

Një burim kyç i të dhënave për Ferm është agjencia amerikane e hapësirës, NASA, dhe sistemi i saj Global i Hetimit të Dinamikave të Ekosistemit. I njohur shkurt si Gedi, ky akronim shqiptohet si fjala Jedi nga filmat e Star Wars. Dhe duke vazhduar temën e atij seriali filmash, etiketa e tij është “pylli qoftë me ju”.

Vetë teknologjia është sigurisht shumë fantashkencë e kthyer në jetën reale. “Ne gjuajmë rreze lazer në pemë nga Stacioni Ndërkombëtar i Hapësirës,” thotë Laura Duncanson, e cila ndihmon në udhëheqjen e projektit Gedi nga Departamenti i Shkencave Gjeografike të Universitetit të Marylands.

“Ne përdorim përdorimin e energjisë së reflektuar për të hartuar pyjet në 3D, duke përfshirë lartësinë e tyre, densitetin e tendës dhe përmbajtjen e karbonit,” shton Dr Duncanson, i cili është një ekspert kryesor në sensorin në distancë. “Kjo është një teknologji e re emocionuese sepse për dekada ne kemi qenë në gjendje të vëzhgojmë shpyllëzimin nga hapësira, por tani me Gedi mund të caktojmë emetimet e karbonit që lidhen me humbjen e pyjeve [për saktësi më të madhe].”

Hartat dhe të dhënat i ofrohen gjithashtu Ferm nga biznesi norvegjez Planet Labs, i cili operon më shumë se 200 satelitë të pajisur me kamera. Këto bëjnë rreth 350 milionë foto të sipërfaqes së Tokës në baza ditore, secila duke mbuluar një sipërfaqe prej një km katrore.

Planet Labs gjithashtu mund të punësohen drejtpërdrejt nga qeveritë dhe bizneset në mbarë botën. Përveç monitorimit të pyjeve, kamerat e tij mund të përdoren për të kontrolluar gjithçka, nga thatësirat tek bujqësia, energjia dhe projektet e infrastrukturës, si dhe monitorimi i infrastrukturës kryesore, si portet.

Remi D’Annunzio, një oficer tjetër i pyjeve në FAO, thotë se të gjitha imazhet e disponueshme nga hapësira “kanë ndryshuar jashtëzakonisht mënyrën se si ne monitorojmë pyjet, sepse ka prodhuar vëzhgime jashtëzakonisht të përsëritura dhe rivizita jashtëzakonisht të shpeshta të vendeve”.

Ai shton: “Në thelb, tani, me të gjithë këta satelitë të disponueshëm publikisht të kombinuar, ne mund të marrim një pamje të plotë të Tokës çdo katër deri në pesë ditë.”

 

Shembuj se si i gjithë ky monitorim pothuajse në kohë reale nëpërmjet Ferm po përdoret tani janë skemat pilot në Vietnam dhe Laos që po përpiqen të trajtojnë prerjet e paligjshme. Rangers dhe punonjësit e komunitetit në terren dërgohen alarme në telefonat e tyre celularë kur vërehet shpyllëzimi i ri.

“Tani, ajo që ne vërtet po përpiqemi të bëjmë nuk është vetëm të kuptojmë vëllimin e pyjeve që po humbasin, por ku po humbet konkretisht në këtë rreth apo atë, në mënyrë që të mund të monitorojmë humbjen dhe madje ta parandalojmë atë në afërsi reale. kohë, nga përkeqësimi”, thotë oficeri i pyjeve të FAO, Akiko Inoguchi. bbc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0