Trump thërret Mark Zuckerberg në kabinetin e tij qeveritar - Business Magazine Albania

Trump thërret Mark Zuckerberg në kabinetin e tij qeveritar


Themeluesi i Facebook, Mark Zuckerberg, ka menduar t’i futet politikës dhe do të jetë pjesë e qeverisë së Trump, sipas dokumenteve ligjore të marra nga “Bloomberg”.

Dokumentet janë pjesë e një padie nga aksionarët e Facebook kundër bordit, i cili është akuzuar se nuk përfaqëson më interesat e investitorëve, duke rënë dakord për planin e propozuar nga Zuckerberg. Padia fokusohet në një ndryshim në strukturën e aksioneve të Facebook-ut.

Në padinë në fjalë, nuk është zbuluar se çfarë roli do të ketë Zuckerberg në administratën e re. Nëse ai do të shkojë në qeveri, me siguri do të punojë me bashkë-themeluesin dhe anëtarin e bordit të Facebook Peter Thiel. Thiel është aktualisht pjesë e kabintetit qeveritar të presidentit të zgjedhur Donald Trump.

Themeluesi i Facebook, i cili mban shumicën e aksioneve dëshiron të jetë në gjendje të shesë aksionet për të financuar përpjekjet e tij filantropike, por pa humbur kontrollin e kompanisë. Zuckerberg propozoi krijimin e një klase të re të aksionesh për veten e tij, siç tregojnë edhe dokumentet dhe bordi përfundoi duke rënë dakord me planin e tij.

Njëri nga anëtarët e bordit të “Facebook”, Erskine Boeles, i cili është edhe shef i stafit të ish-presidentit Bill Clinton, tha se ishte i shqetësuar për kërkesat e Zuckerberg për të shërbyer dy vite në qeveri, pa humbur kontrollin e Facebook.

Burimi: uk.businessinsider.com 

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0