Tributi prekës i Barack Obamës për Prince - Business Magazine Albania

Tributi prekës i Barack Obamës për Prince


Presidenti Barack Obama ka shkruar mbase fjlaët më elokuente mbi vdekjen e muzikantit inovativ në një deklaratë për mediat:

“Sot, bota humbi një ikonë kreative. Michelle dhe Unë i bashkohemi miliona fansave nga e gjithë bota në trishtimin për vdekjen e befasishme të Prince. Pak artistë kanë ndikuar tonin dhe trajektoren e muzikës pop më ndryshe, apo prekën kaq shumë njerëz me talentin e tyre. Si një nga muzikantët më të talentuar dhe më pjellorë të kohërave tona, Prince i bënte të gjitha. Funk, R&B, Rock ‘n Roll. Ai ishte instrumentalist virtuoz, një drejtues bande brilant dhe një performues drithërues.

‘Një shpirt i fortë kapërcen rregullat,’ ka thënë njëherë Prince- dhe shpirti i askujt nuk ishte më i fortë, i guximshëm ose më kreativ. Mendimet dhe lutjet tona janë me familjen e tij, banën e tij dhe me këdo që e donte atë.”

 

/Indy 100

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0