Trenat në Holandë tani përdorin tërësisht energjinë e erës


NS, operatori holandez për hekurudhat ka treguar se trenat e tij tashmë do të përdorin 100% energjinë e erës. Së bashku me furnizuesit e energjisë Eneco, kompania hekurudhore – e cila bën 5500 udhëtime çdo ditë – arriti një moment historik në 1 Janar 2017, pavarësisht se ishte përcaktuar të arrihej si qëllim në vitin 2018.

Gjatë një ore, një mulli ere i vetëm mund të furnizojë një tren që udhëton me 120 milje/orë. Sipas NS dhe ENECO, kjo i mundëson 600.000 udhëtarëve të trenave të udhëtojnë çdo ditë pa gjeneruar emëtime.

NS dhe ENECO filluan të punojnë për këtë projekt në vitin 2015 dhe zhvilluan 75% të trenave që përdorin energjinë e erës vitin e kaluar.

Hollanda nuk është i vetmi vend europian në përpjekje për të zbutur ndikimin mjedisor të sistemeve të saj të tranzitit. Gjermania ka në plan të prodhojë një tren që furnizohet me hidrogjen këtë viti. Ideja ka qenë edhe për shtrirjen e saj në SH.B.A., një vend të cilit i mungojnë rrugë të gjera për tren pasagjerësh.

Kalifornia planifikon të përdorë energjinë e rinovueshme për hekurudhat e saj të ardhshme, por projekti me vlerë 64 miliardë $ ka hasur në pengesa të shumta që kur ajo është miratuar nga legjislatura e shtetit në vitin 2012.

Burimi: mentalfloss.com

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale