Tregu global i serverëve pritet të kapë shifrën e 76,8 miliardë dollarë në 2021 - Business Magazine Albania

Tregu global i serverëve pritet të kapë shifrën e 76,8 miliardë dollarë në 2021

Përvetësimi në rritje i teknologjive të reja të tilla si big data dhe një rritja e përdorimit të kompjuterëve me performancë të lartë vazhdojnë të ushqejnë kërkesën për servera në sektorë të ndryshëm. Sipas të dhënave të paraqitura nga Aksje Bloggen , tregu global i serverëve pritet të arrijë shifrën prej 76.8 miliardë dollarë në 2021, pothuajse një rritje prej 10% nga viti në vit.

Një Rikuperim i fortë pas COVID-19

Segmenti i serverëve përfshin njësi fizike në shkallë të gjerë të përpunimit të të dhënave si serverët e pavarur dhe serverët që përdoren zakonisht në qendrat e të dhënave për detyra të rëndësishme. Dell, Hewlett Packard (HP), Lenovo dhe Huawei përfaqësojnë disa nga lojtarët më të mëdhenj në këtë treg.

Në vitin 2017, të ardhurat e tregut global të serverëve arritën në 60.5 miliardë dollarë, zbuloi sondazhi i Statista. Tregu i unifikuar u rrit me 20% në dymbëdhjetë muajt e ardhshëm dhe arriti një vlerë prej 73.8 miliardë dollarë. Sidoqoftë, 2019 dëshmoi një rënie të lehtë, me të ardhurat që ranë në 72.4 miliardë dollarë. Pas COVID-19, kjo shifër ra me 5% të tjera në 70.2 miliardë dollarë në vitin 2020.

Statistikat tregojnë se 2021 është vendosur të dëshmojë një rimëkëmbje të fortë, me të ardhurat globale të serverit duke kërcyer me 6.6 miliardë dollarë në një vit. Deri në vitin 2025, i gjithë tregu parashikohet të rritet me 18% të tjera dhe të kapë një vlerë prej 91 miliardë dollarësh.

Me 31.9 miliardë dollarë të ardhura ose 9.8% më shumë se në vitin 2020, Shtetet e Bashkuara u renditën si tregu më i madh i serverëve në të gjithë botën. Sidoqoftë, statistikat tregojnë se Kina, si tregu i dytë më i madh në mbarë botën, pritet të arrijë një rritje edhe më mbresëlënëse, me të ardhurat që kapërcyen me 14.5% vjet në 11,8 miliardë dollarë në 2021.

Gjermania, Mbretëria e Bashkuar dhe Japonia ndjekin me 3.2 miliardë dollarë, 3.1 miliardë dollarë dhe 2.9 miliardë dollarë në të ardhurat e serverit në 2021.

Dell dhe HP / New H3C Group gjenerojnë një të tretën e të ardhurave globale të serverëve

Gjurmuesi i Serverit Tremujor në të gjithë botën i IDC zbuloi se Dell Technologies dhe HPE / New H3C Group ishin të lidhur për pozitën e lartë në tregun global të serverëve 3Q 2020, me përkatësisht 16.7% dhe 15.9% të tregut.

Dell Technologies gjeneroi rreth 3.76 miliard dollarë të ardhura, ndërsa HPE / New H3C Group gjeneroi të ardhura prej 3.6 miliardë dollarë midis shtatorit dhe dhjetorit të vitit të kaluar.

Inspur / Inspur Power Systems u rendit e treta me 9.4% të tregut dhe 2.1 miliard dollarë të ardhura në këtë periudhë.

Renditja vazhdon me Lenovo dhe Huawei me përkatësisht 5.9% dhe 4.9%. Statistikat tregojnë se grupi i shitësve ODM Direct zuri 28% të të ardhurave totale të serverëve, një rritje prej 8.4% nga viti në vit.

ASK

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0