Tregtoni produkte me akcizë? Jeni nën vëzhgimin e Drejtorisë së Doganave - Business Magazine Albania

Tregtoni produkte me akcizë? Jeni nën vëzhgimin e Drejtorisë së Doganave


Bizneset që tregojnë produkte të akcizës do të jenë në fokus të administratës doganore. Doganat pritet të shtojnë kontrolle dhe verifkime si pjesë e planit operacional anti-informalitet.

Ministrja e Financave dhe Ekonomisë Anila Denaj në një dalje për shtyp me Drejtorinë e Drejtorisë së Përgjithshme të Doganave Arlind Gjokutaj, tha se efektet e para të anti-informalitetit po ndihen në buxhet pasi po realizohet plani i të ardhurave.

Përsa i përket akzicës, Denaj tha se, karburantet nuk do të jenë i vetmi sektor në vëmendje. Pijet alkolike, duhani dhe kafeja do të përfshihen në planin kundër informalitetit.

“Prioritet i muajit gusht kanë qenë produktet e akcizës. Administrata doganore ka analizuar me detaj të dhënat e diponueshme dhe ka përgatitur një listë paraprake të subjekteve që do të inspektohen. Kontrollet konsistojnë në verifikime të detajuara fizike dhe dokumentare. Verifikimin me përputhshmërinë e deklarimit me të dhënat e sistemit informatik”, tha Ministra e Financave.

Lexo: Tatimet u dërgojnë letër bizneseve. Deklaroni të ardhurat

Muajin e kaluar, importi dhe konsumi i produkteve të akcizës si dhe niveli i të  ardhrurave të arkëtuara nga administrata doganore janë rritur, si rezultat i rritjes së kontrolleve.

Më konkretisht të ardhurat nga akciza për muajin korrik ishin 4.86 miliardë lekë, ose gati 18% më shumë se e njëjta periudhë e vitit të kaluar. Kjo rritje është hasur edhe në gjysmën e parë të muajit gusht.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0