Tregtarët kinezë refuzojnë paratë, vetëm pagesa nga celulari dhe online


Pagesat online në Kinë kanë dëmtuar menjëherë monedhën vendase, si pasojë e tregtarëve që refuzojnë pagesat me anë të parave dhe monedhave. Banka Kombëtare e Kinës (People’s Bank) ndërkohë po përpiqet të ndalojë dominuesit e tregut në këtë fushë, Ant Financial dhe Tencent.

Vlera e pagesave përmes telefonit në Kinë ka arritur 120tn Rmb (17 trilionë $) në vitin 2017, e këtë vit vetëm 59 trilionë Rmb, sipas iResearch. Alibaba, Alipay i Ant Financial dhe WeChat Pay i Tencent e dominojnë këtë sektor.

Në vitin 2018 një fushatë kombëtare nga Banka e Kinës identifikoi 602 raste të refuzimit të parave të jashtëligjshme, 558 prej të cilave janë zgjidhur me ndihmën e policisë.

Në korrik, Banka e Kinës u ndje e detyruar të lëshojë një njoftim zyrtar që sqaron se paratë vendase janë një tender ligjor në Kinë dhe se refuzimi i tyre është i paligjshëm.

“Vitet e fundit, ka patur probleme me qarkullimin e monedhës vendase, dhe reagimi i njerëzve ka qenë intensiv,” ka thënë Banka gjatë një deklarate.

“Konsumatorëve në zonat turistike, restorantet dhe dyqanet e veshjeve u janë refuzuar pagesat me anë të parave, duke dëmtuar kështu statusin ligjor të yuanit dhe të drejtën e konsumatorit për të zgjedhur mënyrën e pagesës.”

/FT

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale