Trajnim: Marrëdhëniet Publike Personale për Punonjës të Sektorit Publik - Business Magazine Albania

Trajnim: Marrëdhëniet Publike Personale për Punonjës të Sektorit Publik


Marrëdhëniet Publike janë kthyer në një element të rëndësishëm të komunikimit publik të profesionistëve të fushave të ndryshme. MP, tashmë vihen re në tre plane:

 1. MP në sektorin publik
 2. MP në sektorin privat
 3. MP personale e profesionistëve të të gjitha fushave (media sociale, media tradicionale, word of mouth).

Në këtë këndvështrim, do të trajtohen teori dhe praktika që i ndërthurin të trija këto aspekte. Aktualisht shoqëria kosovare dhe ajo shqiptare në tërësi, po ndërton komunikime të strukturuara në median sociale, shpesh-herë në mënyrë të gabuar. Për këtë arsye është me rëndësi që të njihen metodat më të reja të ndërtimit të profileve në rrjete.

Temat që do të shtjellohen gjatë trajnimit janë:

 • Hyrje në Marrëdhënien Publike, çfarë është komunikimi i MP?
 • Zhvillimi i MP në hapsirën shqiptare, problemet shqiptare të komunikimit
 • Komunikimi i MP në institucione, problemet dhe teknikat
 • Komunikimi i MP në organizatat e biznesit, komunikimi i integruar
 • Teknikat e reja të MP në median sociale. Si të jesh zëdhënësi i vetvetes?
 • Llojet e audiencave dhe publikëve.
 • Mjetet e MP, shkrimet, fotot, videot dhe mesazhet zanore.
 • MP dhe komunikimet në organizata

Qëllimi: Ky trajnim ka për qëllim të ofrojë teknikat më të reja të MP dhe aplikimet e tyre në median tradicionale, median sociale, përmes “word of mouth” etj.

Komunikimi i MP Në fund të trainimit, synohet thellimi i njohurive lidhur me praktikat dhe teknikat e MP, të përdorura në aspektin individual dhe atë profesional. Rritja e ndërgjegjësimit lidhur me përdorimin e imazhit personal në komunikimet publike. Gjithashtu synohet të jepen dhe të diskutohen në trajnim edhe metodat komunikative mes shqiptarëve.

Për secilin pjesëmarrës dhuratë edhe libri: “Marrëdhëniet me publikun” i autorit Alban Tartari

Aktivitete shtesë:

Vizitë në Bashkinë e Tiranës

Vizitë në Bashkinë e Tiranës dhe prezantim për komunikimin e Bashkisë më të madhe shqiptare në rajon (me 1.2 milionë banorë) nga Drejtori i Komunikimit Denis Dedej. (60 minuta në tërësi)

Vizitë në Kuvendin e Shqipërisë

Vizitë në Kuvendin e Shqipërisë, prezantim nga Drejtorja e Komunikimit dhe MP në Parlament, Manjola Zeka Arizaj. (60 minuta në tërësi)

Ligjërues : Alban Tartari

Alban Tartari u diplomua nga dega e gazetarisë e Universitetit të Ankarasë në Turqi. Më pas studioi në Shkollën Shqiptare të Studimeve Politike të Këshillit të Evropës në Tiranë dhe Strasburg. Mori gradën master në shkenca politike dhe marrëdhënie ndërkombëtare nga Universiteti Epoka në Tiranë. Mban gradën Doktor në Gazetari dhe Komunikimin Masiv, i diplomuar nga Departamenti i Gazetarisë dhe Komunikimit, Universiteti i Tiranës. Ka marrë një sërë trajnimesh në fushën e gazetarisë, marrëdhënieve publike, lidershipit etj, në Shqipëri, Itali, Turqi, Francë etj.

Konfirmimi i Obliguar deri me datën: 26 Maj 2017

Për Rezervime:

Nr tel: 049 276 109

Email: [email protected]

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0