Trajnim: Marrëdhëniet Publike Personale për Punonjës të Sektorit Publik - Business Magazine Albania

Trajnim: Marrëdhëniet Publike Personale për Punonjës të Sektorit Publik


Marrëdhëniet Publike janë kthyer në një element të rëndësishëm të komunikimit publik të profesionistëve të fushave të ndryshme. MP, tashmë vihen re në tre plane:

 1. MP në sektorin publik
 2. MP në sektorin privat
 3. MP personale e profesionistëve të të gjitha fushave (media sociale, media tradicionale, word of mouth).

Në këtë këndvështrim, do të trajtohen teori dhe praktika që i ndërthurin të trija këto aspekte. Aktualisht shoqëria kosovare dhe ajo shqiptare në tërësi, po ndërton komunikime të strukturuara në median sociale, shpesh-herë në mënyrë të gabuar. Për këtë arsye është me rëndësi që të njihen metodat më të reja të ndërtimit të profileve në rrjete.

Temat që do të shtjellohen gjatë trajnimit janë:

 • Hyrje në Marrëdhënien Publike, çfarë është komunikimi i MP?
 • Zhvillimi i MP në hapsirën shqiptare, problemet shqiptare të komunikimit
 • Komunikimi i MP në institucione, problemet dhe teknikat
 • Komunikimi i MP në organizatat e biznesit, komunikimi i integruar
 • Teknikat e reja të MP në median sociale. Si të jesh zëdhënësi i vetvetes?
 • Llojet e audiencave dhe publikëve.
 • Mjetet e MP, shkrimet, fotot, videot dhe mesazhet zanore.
 • MP dhe komunikimet në organizata

Qëllimi: Ky trajnim ka për qëllim të ofrojë teknikat më të reja të MP dhe aplikimet e tyre në median tradicionale, median sociale, përmes “word of mouth” etj.

Komunikimi i MP Në fund të trainimit, synohet thellimi i njohurive lidhur me praktikat dhe teknikat e MP, të përdorura në aspektin individual dhe atë profesional. Rritja e ndërgjegjësimit lidhur me përdorimin e imazhit personal në komunikimet publike. Gjithashtu synohet të jepen dhe të diskutohen në trajnim edhe metodat komunikative mes shqiptarëve.

Për secilin pjesëmarrës dhuratë edhe libri: “Marrëdhëniet me publikun” i autorit Alban Tartari

Aktivitete shtesë:

Vizitë në Bashkinë e Tiranës

Vizitë në Bashkinë e Tiranës dhe prezantim për komunikimin e Bashkisë më të madhe shqiptare në rajon (me 1.2 milionë banorë) nga Drejtori i Komunikimit Denis Dedej. (60 minuta në tërësi)

Vizitë në Kuvendin e Shqipërisë

Vizitë në Kuvendin e Shqipërisë, prezantim nga Drejtorja e Komunikimit dhe MP në Parlament, Manjola Zeka Arizaj. (60 minuta në tërësi)

Ligjërues : Alban Tartari

Alban Tartari u diplomua nga dega e gazetarisë e Universitetit të Ankarasë në Turqi. Më pas studioi në Shkollën Shqiptare të Studimeve Politike të Këshillit të Evropës në Tiranë dhe Strasburg. Mori gradën master në shkenca politike dhe marrëdhënie ndërkombëtare nga Universiteti Epoka në Tiranë. Mban gradën Doktor në Gazetari dhe Komunikimin Masiv, i diplomuar nga Departamenti i Gazetarisë dhe Komunikimit, Universiteti i Tiranës. Ka marrë një sërë trajnimesh në fushën e gazetarisë, marrëdhënieve publike, lidershipit etj, në Shqipëri, Itali, Turqi, Francë etj.

Konfirmimi i Obliguar deri me datën: 26 Maj 2017

Për Rezervime:

Nr tel: 049 276 109

Email: [email protected]

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0