Top 10 quotes për udhëtimet - Business Magazine Albania

Top 10 quotes për udhëtimet


Shumë persona e shpenzojnë kohën e tyre duke udhëtuar dhe duke menduar se cila është aventura e radhës për të qëndruar sa më energjikë dhe efektivë në jetën e tyre. Udhëtimet sjellin njerëzit dhe kulturat së bashku, ndihmojnë që të eksploroni dhe pse jo të përfitoni potencialin tuaj për të ndryshuar jetën sa më pozitivisht.

BusinessMag në këtë artikull ju sjell top 10 quotes që do t’iu ndihmojnë të ndërmerrni aventurën e radhës.

Lexoni: Aplikacionet që iu nevojiten ndërsa udhëtoni nëpër botë

“Duhet të filloni të ëndërroni nëse doni të udhëtoni diku.” – Xhorxh P. Shultz

“Jeta është një udhëtim në skajin e dijes, pastaj një hap që ndërmarrni.” – D. H. Lawrence

“Një nga pikat kryesore në lidhje me udhëtimet është të zhvillojmë brenda nesh një ndjenjë solidariteti, të asaj njësie pa të cilën nuk është e mundur një botë më e mirë.” – Ella Maillart

“Qëllimi përfundimtar i një jete më efektive dhe më efikase është t’iu ofrojë kohë të mjaftueshme për të shijuar një pjesë të saj.” – Michael LeBoeuf

“Udhëtimi është fatal për paragjykuesit, fanatikët dhe mendje-ngushtët.” – Mark Twain

“Meqenëse jeta është e shkurtër dhe bota është e madhe, sa më shpejt që të filloni ta eksploroni atë, aq më mirë.” – Simon Raven

“Aventura më e madhe që mund të merrni është të jetoni jetën e ëndrrave tuaja”. – Oprah Winfrey

“Ndonëse e keni shijuar fluturimin, do të filloni të ecni në tokë me sytë në drejtim të qiellit, sepse aty keni qendruar dhe aty dëshironi të ktheheni.” – Leonardo da Vinci

“Një anije në port është e sigurtë, por nuk ky qëllimi për të cilin janë ndërtuar anijet.” – John A. Shedd

“Jo të gjithë ata që enden, janë të humbur” – J.R.R. Tolkien

burimi: Virgin

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #27 - Nëntor 2021

Miq, lexues të BusinessMag,

Ky numër i ri revistës vjen në një sezon të nxehtë plot me zhvillime interesante në botën e startupeve. Jam i sigurt që secili nga ju është i ngarkuar shumë më tepër se në çdo periudhë tjetër në përpjekjet për të çuar gjërat përpara, ndaj ju falenderoj që po gjeni kohën për të lexuar këto rreshta. 

Dikush më pyeti sot, sa optimist je për të ardhmen? U përgjigja pa menduar, se kjo nuk është pyetje për një sipërmarrës. Ne optimizmin e kemi në gjak, pasi është stimuli kryesor që çon përpara iniciativat e çuditshme që ndërmarrim, shpesh pa u menduar gjatë! 

Këtë optimizëm përpiqemi ta sjellim në faqet në vazhdim nëpërmjet intervistave me personazhe të njohur dhe të panjohur, të cilët me punën e tyre të përditshme ndikojnë në jetën e mijëra njerëzve përreth. 

Me punën që bëjnë, me historitë që rrëfejnë mbi sfidat e ndryshme, mes dështimesh dhe suksesesh ata/ato frymëzojnë, motivojnë duke përshkruar maratonat vetjake drejt suksesit; pavarësisht pengesave, duke kaluar nga dështimi në dështim, por pa humbur entuziazmin (siç thotë dhe Churchill). 

Njihuni …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0