Tony Robbins ju tregon si të keni vetëbesim

Tony Robbins ju tregon si të keni vetëbesim


Për Tony Robbins, vetëbesimi dhe suksesi nuk është një mentalitet, është një gjendje fizike e qenies.

Qëndrimi i duhur dhe kujdesi për trupin tuaj mund të jetë një katalizator suksesi, tha autori dhe folësi motivues i njohur botërisht gjatë një bisede në skenë në konferencën vjetore të revistës “Fortune”.

Për ta demostruar këtë, Robbins i kërkoi audiencës të përshkruante se si duket një njeri në depresion. Turma u përgjigj me “kokëulur”, “i urtë”, “i ndjeshëm”, etj. Robbins tha se nëse ai person do të ndryshonte qëndrimin dhe sjelljen e tij të keqe, ai ose ajo do të bëheshin më të lumtur dhe më të sigurt te vetja.

“Shumë njerëz mundohen të ndryshojnë mendjen… por kur ndryshoni qëndrimin e trupit, ju ndryshoni biokiminë, gjendja juaj ndryshon dhe kështu përmirësoheni”, tha ai. “Unë vërtetë besoj se për këtë arsye unë kam arritur deri këtu: unë e vendos veten në gjendjen ku trupi im është i balancuar dhe i çliruar”.

Strategjia nuk shtrihet vetëm tek mirëqenia mendore, argumentoi Robbins: Përmirësimi i gjuhës së trupit mund të çojë në përmirësimin e performancës.

I vetmi faktor që përcakton suksesin është gjendja fizike e qenies.”Unë duhet të ndryshoj momentumin”, tha Robbins – ” dhe mënyra e parë për ta bërë këtë është fizikisht”.

Gjatë bisedës, autori i bestsellerëve të New York Times, Unshakeable and Money: Master the Game tha se motivimi i tij për sukses ishte pjesërisht i shkaktuar nga edukimi i tij i ashpër. Robbins përshkroi varësinë e nënës së tij ndaj drogës dhe sjelljen e saj abuzive në detaje, por tha se vuajtja që përjetoi e bëri atë të dëshirojë të zvogëlojë vuajtjet e njerëzve të tjerë.

“Nuk më interesojnë paratë; më intereson ndryshimi i jetës së njerëzve,” tha ai.

Robbins gjithashtu zbuloi një luks që ai bleu kur filloi të bënte para të mëdha: një Mercedes.

/Time

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0