TikTok po shton një fushë vetëm për videot shkencore dhe matematikore - Business Magazine Albania

TikTok po shton një fushë vetëm për videot shkencore dhe matematikore

Kjo vjen pasi përdoruesit filluan të shohin skeda të dedikuara për tema të tjera në aplikacionet e tyre TikTok.

NGA GABRIELLE BIENASZ

TikTok po fut shkencën.

Platforma e videove me formë të shkurtër, e cila është shumë e popullarizuar tek të rinjtë dhe aktualisht po përballet me një kontroll të shtuar të Kongresit, njoftoi se do të krijojë një fushë të dedikuar për tema të lidhura me shkencën dhe matematikën.

Kompania po e quan atë “furnizimi STEM” dhe tha se përdoruesit amerikanë do të fillojnë të shohin fushën e re në fund të marsit.

Është “një përvojë e re, që do t’i japë komunitetit tonë një hapësirë të dedikuar për të eksploruar një gamë të gjerë videosh frymëzuese, argëtuese dhe pasuruese që lidhen me shkencën, teknologjinë, inxhinierinë dhe matematikën”, shkroi kompania.

Kjo vjen pasi përdoruesit filluan të shohin skeda të dedikuara për tema të tjera në aplikacionet e tyre TikTok, sipas TechCrunch. Ato përfshinin “modë” dhe “ushqim”. Aplikacioni gjithashtu ka testuar burime të tjera temash si lojërat dhe sportet në tregje të zgjedhura, thuhet në njoftim.

TikTok aktualisht ka vetëm dy opsione në krye: “Follow” dhe faqen e gjithëfuqishme “For you page”. “FYP” është specifike për çdo përdorues që përdor platformën. Me lëvizjen e re, platforma po anon drejt përmbajtjes arsimore.

TikTok tha se po anon në marrëdhëniet me Common Sense Network, një organizatë që promovon sigurinë e fëmijëve në media dhe Poynter, një organizatë jofitimprurëse e avokatisë dhe arsimit për gazetarinë për të kontrolluar faktet dhe burimin e ri shkencor.

Common Sense do të “vlerësojë të gjithë përmbajtjen për të siguruar që është e përshtatshme për furnizimin STEM” dhe Poynter “do të vlerësojë besueshmërinë e informacionit të paraqitur”, shkroi kompania.

Entrepreneur

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0